Edward Cierniak
(1952- ) - rzeźbiarz ludowy, syn Stanisława Cierniaka
Biografia
Urodził się w 1952 r. w Węgorzewie. Z zawodu jest technikiem rolnikiem. Mieszka w Stręglu, gmina Węgorzewo .
Twórczość
Pierwszymi rzeźbami Cierniaka były rzeźby wykonane z korzenia znalezionego w ognisku. Były to ptaszki: wilga, sokół i dzika kaczka. Młody rzeźbiarz był wówczas w 4 klasie szkoły podstawowej. Inspiracją do dalszej pracy była opieka nauczycielki wychowania plastycznego Danuty Micińskiej-Szutkowskiej. Edward Cierniak jest rzeźbiarskim samoukiem. Tematyka jego prac jest różnorodna. Wykonuje rzeźby figuralne, płaskorzeźby, rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonywał rzeźby monumentalne (3 metry wysokości) oraz kilkucentymetrowe figurki. Powstają głównie z drewna lipowego, również z brzozowego, daglezji, czasami drewna sosnowego. Pozostają w stanie surowym, niekiedy są bejcowane i pokrywane woskiem pszczelim. Rzadko są polichromowane. „Jest to rzeźbiarz dojrzały, o dobrym opanowaniu rzemiosła. Wszystkie prace E. Cierniaka powstają z jednego klocka drewna i są zwykle modelowane frontalnie. Charakteryzują się głębokim rytem. Rzeźbiarz eksponuje przy pomocy wyrazistego rysunku przede wszystkim twarze, które mają wyraźnie zaznaczone kontury ust, kształt nosa, powiek. całe postacie są dopracowane pod względem formalnym” [1]. Rzeźby Edwarda Cierniak znajdują cię w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Dania, Szwecja, Stany Zjednoczone).
Konkursy i wystawy
Artysta uczestniczył w wielu wystawach i jarmarkach, m.in.:
- I Powiatowa Wystawa Twórczości Ludowej, Pamiątkarstwa i Plastyki Amatorskiej w Węgorzewie (1971)
- II Wojewódzka Wystawa Współczesnej Sztuki Ludowej i Pamiątkarstwa (1972)
- I Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1978)
- II Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1979)
- III Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1980)
- IV Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1981)
- VII Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1984)
- IX Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie (1986)
Bibliografia
- Przyczyna, Janusz: Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo / Janusz Przyczyna // „Studia Angerburgica”. – T. 13 (2006), s. 37-55.
Przypisy
- ↑ Przyczyna, Janusz, Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo, „Studia Angerburgica”, T. 13 (2006), s. 41