Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku
Stowarzyszenie działające od 2004 r. na terenie Ełku i Pojezierza Ełckiego
Spis treści
Siedziba
ul. Tadeusza Kościuszki, 23 19-300 Ełk
Historia
Pierwsze spotkanie dotyczące powołania towarzystwa naukowego w Ełku odbyło się 16 maja 2003 r. w Centrum Studiów Bałtyckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W trakcie kilku kolejnych spotkań powołano zespół do spraw opracowania statutu organizacji, a także, na wniosek dr Alfonsa Bobowika, przyjęto nazwę Mazurskie Towarzystwo Naukowe. W dniu 1 grudnia 2003 r. odbyło się zebranie założycielskie, na którym wybrano prezesa Towarzystwa w osobie Alfonsa Bobowika oraz 5 osobowy Zarząd. W marcu 2004 r. stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Zgodnie ze statutem działa ono przy Centrum Studiów Bałtyckich w Ełku. Aktualnie skupia 29 członków, w tym 6 członków honorowych
Władze
Władze w Towarzystwie sprawuje Zarząd, w składzie:
- Alfons Bobowik - prezes
- Kazimierz Zwirowicz - wiceprezes
- Elżbieta Pańko - sekretarz
- Teresa Malinowska-Wasilewska - skarbnik
- Andrzej Zdanowski - członek
- Eugeniusz Tomaszewicz - członek
- Bohdan Cichowicz - członek
Cele
- wspieranie i rozwój nauki, ze szczególnym uwzględnieniem historii, kultury i gospodarki Ełku oraz Pojezierza Ełckiego
- integrowanie środowisk naukowych i twórczych miasta, powiatu i regionu na rzecz realizacji wspólnego programu rozwoju nauki i kultury
- rozwijanie badań w dziedzinie zachowania i przenikania kultur na pograniczu Mazur, Podlasia i ziem wschodnich
Działalność
Towarzystwo realizuje swoje cele m.in. przez:
- organizowanie sympozjów, konferencji i innych posiedzeń naukowych, jak np.:
- sympozja poświęcone: Jerzemu Cichowiczowi (2004), pamięci Ireny Tamary Misztal (2004), genezie i walce polskich sił zbrojnych na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej oraz działaniom zbrojnym ZWZ-AK na Białostocczyźnie i Augustowszczyźnie (2006)
- seminaria dotyczące: 66 rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Syberię (2006), badań naukowych i wydawnictw o najnowszej historii Ełku i Ziemi Ełckiej (2006)
- konferencje pod hasłem: „W poszukiwaniu domu i Ojczyzny na Mazurach” (2004), „Początki polskiej gospodarki w Ełku i Powiecie Ełckim w latach 1945-1950” (2006), „150 rocznica urodzin Michała Kajki” (2008), „Zachowania i przenikania kultur na pograniczu Mazur, Podlasia i ziem wschodnich w XX wieku” (2009, 2010)
- publikację dorobku naukowego członków stowarzyszenia w dostępnych pismach naukowych i publikatorach własnych - „Rocznik Ełcki”
- prowadzenie działalności wydawniczej – opublikowano m.in.
- Janusza Jasińskiego, Michał Kajka 1858-1040: życie - spuścizna literacka - rodzina - polemiki - wiersze (2009)
- Jerzego Cichowicza, Mazurskie echa : przewodnik turystyczny literacko-historyczny po Pojezierzu Ełckim i Mazurach (2008)
- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie do celów naukowych i edukacyjnych dokumentów i wydawnictw regionalnych
- podejmowanie inicjatyw i działań integrujących miejscowe środowisko naukowe i środowisko lokalne, jak np.:
- organizowanie konkursów np. konkurs poezji patriotycznej, konkurs pamiętnikarski pod hasłem „60 lat na Mazurach” czy „65 lat na Mazurach - Mój start w dorosłe życie”
- realizacja projektu pt. „Wspólnie piszemy o historii Ełku i Ziemi Ełckiej - Fakty i ludzie”
- organizowanie spotkań autorskich, jak np. promocja tomiku wierszy Girlandy mazurskie Henryka Ćwikowskiego (2005), spotkanie pisarzy regionalistów z Ełku i powiatów sąsiednich (2006)
- spotkania związane z uroczystościami i obchodami rocznicowymi
- wystawy - wystawa malarstwa współczesnego (2005, 2006, 2007)
Towarzystwo współpracuje przy tym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Centrum Studiów Bałtyckich w Ełku i innymi uczelniami wyższymi, towarzystwami, stowarzyszeniami naukowymi, społeczno- kulturalnymi i edukacyjnymi w kraju i za granicą.
Nagrody i wyróżnienia
- Dyplom w Wojewódzkim Konkursie Organizacji Pozarządowych „Godni Naśladowania” (2008)
- Wyróżnienie w ramach nagrody „Bociana Ełckiego” przyznawanej przez Starostę Ełckiego, za działalność na rzecz rozwoju i upowszechnienia kultury na terenie powiatu (2009)
- Dyplom w Wojewódzkim Konkursie Organizacji Pozarządowych „Godni Naśladowania”, za osiągnięcia naukowe i edukacyjne w 2008 r. (2009)
Bibliografia
- Kronika I kadencji Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku : (2003-2008) / oprac. Alfons Bobowik // Rocznik Ełcki. - T. 4 (2007), s. 111-121.
- Bobowik, Alfons: Działalność statutowa Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku / Alfons Bobowik // „Rocznik Ełcki”. - T. 5 (2008), s. 8-9.
- Bobowik, Alfons: Program Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku : na lata 2009-2010 / Alfons Bobowik // „Rocznik Ełcki”. - T. 5 (2008), s. 11-14.
Zobacz też
- Strona internetowa Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku www.mtn.elk.org.pl