Olsztyńskie Koncerty Organowe

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:17, 27 lis 2012 autorstwa Elwira (dyskusja | edycje) (Edycje)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo festiwalu
Źródło: archiwum organizatora Koncertów

Letni festiwal organowy organizowany od 1978 r.

Organizatorzy

Historia

Olsztyńskie Koncerty Organowe to jeden z najstarszych festiwali muzyki organowej w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsze koncerty odbyły się w 1978 r., a pierwsza pełna edycja festiwalu odbyła się w 1979 r.
Pomysłodawcą i inicjatorem oraz organizatorem pierwszych edycji Koncertów był ks. infułat Tadeusz Borkowski, ówczesny proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Olsztynie. Przez ponad dwadzieścia lat funkcję kierownika artystycznego festiwalu pełnił słynny polski organista, prof. Andrzej Chorosiński. W ponadtrzydziestoletnią historię festiwalu wpisało się wiele znakomitych koncertów wielu wirtuozów z Polski i zagranicy.
Olsztyńskie Koncerty Organowe odbywają się w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego w każdą niedzielę w miesiącach letnich. Tradycyjnie rozpoczynają się o 20:00. Na program koncertów składają się wartościowe dzieła z literatury organowej różnych epok uzupełnione często muzyką kameralną. Organizatorzy nawiązują również do ważnych wydarzeń lub rocznic muzycznych (np. Rok Chopinowski).

Edycje

Ks. Tadeusz Borkowski – inicjator Koncertów
Źródło: Ze Zbiorów WBP w Olsztynie
Prof. Andrzej Chorosiński – wieloletni kierownik artystyczny Koncertów
Źródło: www.kulturalna.warszawa.pl

Bibliografia

  1. Panasik, Krzysztof: Muzyka katedr : 16 lat koncertowania / Krzysztof Panasik // „Gazeta Olsztyńska”. – 1994, nr 185, s. 5.

Zobacz też