Międzynarodowy Przegląd Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych Święto Wiosny w Węgorzewie 2003: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 3: | Linia 3: | ||
==Organizatorzy== | ==Organizatorzy== | ||
* [[Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie]] | * [[Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie]] | ||
− | |||
==Cele== | ==Cele== | ||
Linia 14: | Linia 13: | ||
===Przegląd Widowisk Obrzędowych=== | ===Przegląd Widowisk Obrzędowych=== | ||
Zespoły: | Zespoły: | ||
− | * Grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie z widowiskiem „Polskie zwyczaje wielkanocne i obrzędy związane z powitaniem wiosny” | + | * Grupa ze [[ewim:Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie|Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie]] z widowiskiem „Polskie zwyczaje wielkanocne i obrzędy związane z powitaniem wiosny” |
* Grupa z Węgielsztyna z widowiskiem „Idzie Wiosna” | * Grupa z Węgielsztyna z widowiskiem „Idzie Wiosna” | ||
* [[Zespół „Jarzębina” ze Stradun]] z widowiskiem „Wykupek wielkanocny” | * [[Zespół „Jarzębina” ze Stradun]] z widowiskiem „Wykupek wielkanocny” | ||
− | * Grupa „Krasnoludki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie z widowiskiem „Wielkanocne obyczaje” | + | * Grupa „Krasnoludki” ze [[ewim:Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie|Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie]] z widowiskiem „Wielkanocne obyczaje” |
* [[Zespół „Perełka” z Nowej Wsi Ełckiej]] z widowiskiem „Niedziela Palmowa” | * [[Zespół „Perełka” z Nowej Wsi Ełckiej]] z widowiskiem „Niedziela Palmowa” | ||
* Grupa „Takt” z Kętrzyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Moniuszki z widowiskiem „Polska Wielkanoc” | * Grupa „Takt” z Kętrzyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Moniuszki z widowiskiem „Polska Wielkanoc” | ||
Linia 28: | Linia 27: | ||
===Kiermasz sztuki ludowej=== | ===Kiermasz sztuki ludowej=== | ||
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli rękodzielnicy: | Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli rękodzielnicy: | ||
− | * Józef Aleksandrowicz (Suchawa) – wyroby z wikliny | + | * Józef Aleksandrowicz ([[ewim:Suchawa|Suchawa]]) – wyroby z wikliny |
− | * [[Anna Bałdyga]] (Mazuchowka) – palmy | + | * [[Anna Bałdyga]] ([ewim:Mazuchówka|Mazuchowka]]) – palmy |
* Andrzej Barwiński (Łyse), wyroby z wikliny, piwo kozicowe | * Andrzej Barwiński (Łyse), wyroby z wikliny, piwo kozicowe | ||
− | * [[Zofia Bielecka]] (Szczytno) –haft kujawski | + | * [[Zofia Bielecka]] ([[ewim:Szczytno|Szczytno]]) –haft kujawski |
*Sławomir Chomiczewski (Lipsk) – wyroby z drewna (misy) | *Sławomir Chomiczewski (Lipsk) – wyroby z drewna (misy) | ||
* [[Stanisław Deptuła]] (Szczytno) – rzeźba | * [[Stanisław Deptuła]] (Szczytno) – rzeźba | ||
− | * [[Zofia Dobosz]] (Lidzbark Warmiński) – haft, koronka, pieczywo | + | * [[Zofia Dobosz]] ([[ewim:Lidzbark Warmiński|Lidzbark Warmiński]]) – haft, koronka, pieczywo |
− | * [[Jolanta Dudko]] (Kętrzyn) – malarstwo na szkle, pisanki | + | * [[Jolanta Dudko]] ([[ewim:Kętrzyn|Kętrzyn]]) – malarstwo na szkle, pisanki |
− | * [[Krystyna Durtan]] (Żywki) –malarstwo na szkle, malarstwo na drewnie | + | * [[Krystyna Durtan]] ([[ewim:Żywki|Żywki]]) –malarstwo na szkle, malarstwo na drewnie |
* Mieczysław Gajlewski (Radzieje) – wyroby z wikliny | * Mieczysław Gajlewski (Radzieje) – wyroby z wikliny | ||
− | * [[Danuta Grabowska]] ( | + | * [[Danuta Grabowska]] ([[ewim:Pogobie Średnie|Pogobie Średnie]]) – wyroby tkackie (chodniki), palmy |
− | *Andrzej Graczyk ( | + | *Andrzej Graczyk (Dobrska-Włościany) – rzeźba w drewnie (ptaszki) |
* Krystyna i Barbara Hadała (Worgielity) – pieczywo obrzędowe, haft krzyżykowy, palmy | * Krystyna i Barbara Hadała (Worgielity) – pieczywo obrzędowe, haft krzyżykowy, palmy | ||
− | * [[Andrzej Haręza]] (Talki) –rzeźba | + | * [[Andrzej Haręza]] ([[ewim:Talki|Talki]]) –rzeźba |
− | * [[Ewa Janecka]] (Ełk) – ceramika | + | * [[Ewa Janecka]] ([[ewim:Ełk|Ełk]]) – ceramika |
* Bogumiła Kanoza –Jegorow (Suwałki) – palmy | * Bogumiła Kanoza –Jegorow (Suwałki) – palmy | ||
− | * [[Czesława Klisiatys]] ( | + | * [[Czesława Klisiatys]] (Pogobie Średnie) – wyroby tkackie (chodniki), palmy |
− | * [[Tadeusz Koniuszaniec]] (Węgorzewo) – rzeźba w drewnie | + | * [[Tadeusz Koniuszaniec]] ([[ewim:Węgorzewo|Węgorzewo]]) – rzeźba w drewnie |
− | * [[Adam Kuźma]] (Bystry) – ceramika | + | * [[Adam Kuźma]] ([[ewim:Bystry|Bystry]]) – ceramika |
− | * [[Sylwester Mickiewicz]] (Olsztyn) – ceramika | + | * [[Sylwester Mickiewicz]] ([[ewim:Olsztyn|Olsztyn]]) – ceramika |
* Ewa Mucha (Lipsk) – pisanki, palmy | * Ewa Mucha (Lipsk) – pisanki, palmy | ||
− | * [[Marian Murat]] (Biskupiec) – rzeźba | + | * [[Marian Murat]] ([[ewim:Biskupiec|Biskupiec]]) – rzeźba |
− | * [[Alicja Olszewska]] (Pierkunowo) – koronka szydełkowa | + | * [[Alicja Olszewska]] ([[ewim:Pierkunowo|Pierkunowo]]) – koronka szydełkowa |
* [[Alina Oterska – Gierga]] (Węgorzewo) – haft | * [[Alina Oterska – Gierga]] (Węgorzewo) – haft | ||
* PSS „Społem” (Węgorzewo) – pieczywo (baranki) | * PSS „Społem” (Węgorzewo) – pieczywo (baranki) | ||
Linia 69: | Linia 68: | ||
Rozstrzygnięto konkursy na gaik (maiki, drzewka symbolizujące wiosnę) i marzankę” (kukła symbolizująca zimę), stroik i miniaturę: | Rozstrzygnięto konkursy na gaik (maiki, drzewka symbolizujące wiosnę) i marzankę” (kukła symbolizująca zimę), stroik i miniaturę: | ||
===Kategoria „Marzanka=== | ===Kategoria „Marzanka=== | ||
− | * I nagroda - Klasa VI B ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie | + | * I nagroda - Klasa VI B ze [[ewim:Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie|Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie]] |
* II nagroda - Grupa Tygryski z Samorządowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie | * II nagroda - Grupa Tygryski z Samorządowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie | ||
− | * III nagroda - Grupa Wiosenki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie | + | * III nagroda - Grupa Wiosenki ze [[ewim:Szkoła Podstawowa nr 1 w Węgorzewie|Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie]] |
===Kategoria „Gaik” === | ===Kategoria „Gaik” === | ||
* I nagroda – Grupa Biedronki z kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie | * I nagroda – Grupa Biedronki z kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie | ||
* II nagroda – Grupa Sowy i Króliczki z Samorządowego Przedszkola im. Misia Uszatka w Węgorzewie | * II nagroda – Grupa Sowy i Króliczki z Samorządowego Przedszkola im. Misia Uszatka w Węgorzewie | ||
− | * III nagroda – kl. II ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach i klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie | + | * III nagroda – kl. II ze [[ewim:Szkoła Podstawowa w Sobiechach|Szkoły Podstawowej w Sobiechach]] i klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie |
===Kategoria „Stroik”=== | ===Kategoria „Stroik”=== | ||
* Grupa Kruczki i Pajacyki z Przedszkola nr 2 w Węgorzewie | * Grupa Kruczki i Pajacyki z Przedszkola nr 2 w Węgorzewie | ||
Linia 82: | Linia 81: | ||
===Kategoria „Miniatury”=== | ===Kategoria „Miniatury”=== | ||
* Edyta Nowakowska z Morąga i Sylwia Waszak z Węgorzewa | * Edyta Nowakowska z Morąga i Sylwia Waszak z Węgorzewa | ||
− | * Wyróżnienia: klasa I A ze Szkoły Podstawowej w Morągu, dzieci klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach, uczniowie klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie, zespół Kurpianeczka z Wołkowych oraz Ewa Burzyńska, Magda Sulej, Angelika Lasocka i Emilia Sulej | + | * Wyróżnienia: klasa I A ze [[ewim:Szkoła Podstawowa w Morągu|Szkoły Podstawowej w Morągu]], dzieci klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach, uczniowie klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie, zespół Kurpianeczka z Wołkowych oraz Ewa Burzyńska, Magda Sulej, Angelika Lasocka i Emilia Sulej |
==Bibliografia== | ==Bibliografia== | ||
Linia 91: | Linia 90: | ||
* Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/] | * Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [http://www.muzeum-wegorzewo.pl/] | ||
− | + | ||
[[Category: Sztuka ludowa]] | [[Category: Sztuka ludowa]] | ||
[[Category: Konkursy]] | [[Category: Konkursy]] |
Aktualna wersja na dzień 08:36, 20 paź 2014
Spis treści
Organizatorzy
Cele
Kultywowanie tradycji wiosennych od Popielca do Zielonych Świąt.
Opis
Przegląd widowisk obrzędowych o tematyce wielkanocnej zorganizowany został w ramach imprezy folklorystycznej Święto Wiosny. Towarzyszyły mu kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, pokazy warsztatowe rzemiosła tradycyjnego. W ramach Przeglądu prezentowano w formie widowisk regionalne tradycje i zwyczaje wielkanocne. Widowisko musiało być nowe, nieprezentowane dotychczas w Węgorzewie. Równolegle odbywał się konkurs na gaik i marzankę. W imprezie udział wzięli również wolontariusze z Francji i Szwajcarii.
Uczestnicy
Przegląd Widowisk Obrzędowych
Zespoły:
- Grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie z widowiskiem „Polskie zwyczaje wielkanocne i obrzędy związane z powitaniem wiosny”
- Grupa z Węgielsztyna z widowiskiem „Idzie Wiosna”
- Zespół „Jarzębina” ze Stradun z widowiskiem „Wykupek wielkanocny”
- Grupa „Krasnoludki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie z widowiskiem „Wielkanocne obyczaje”
- Zespół „Perełka” z Nowej Wsi Ełckiej z widowiskiem „Niedziela Palmowa”
- Grupa „Takt” z Kętrzyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stanisława Moniuszki z widowiskiem „Polska Wielkanoc”
- Zespół „Zaciszuki” z Węgorzewa
- Zespół „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej z widowiskiem „Droga krzyżowa”
- Grupa „Żaczki” z Węgorzewa z widowiskiem „Chodzenie po wykupie”
Kiermasz sztuki ludowej
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli rękodzielnicy:
- Józef Aleksandrowicz (Suchawa) – wyroby z wikliny
- Anna Bałdyga ([ewim:Mazuchówka|Mazuchowka]]) – palmy
- Andrzej Barwiński (Łyse), wyroby z wikliny, piwo kozicowe
- Zofia Bielecka (Szczytno) –haft kujawski
- Sławomir Chomiczewski (Lipsk) – wyroby z drewna (misy)
- Stanisław Deptuła (Szczytno) – rzeźba
- Zofia Dobosz (Lidzbark Warmiński) – haft, koronka, pieczywo
- Jolanta Dudko (Kętrzyn) – malarstwo na szkle, pisanki
- Krystyna Durtan (Żywki) –malarstwo na szkle, malarstwo na drewnie
- Mieczysław Gajlewski (Radzieje) – wyroby z wikliny
- Danuta Grabowska (Pogobie Średnie) – wyroby tkackie (chodniki), palmy
- Andrzej Graczyk (Dobrska-Włościany) – rzeźba w drewnie (ptaszki)
- Krystyna i Barbara Hadała (Worgielity) – pieczywo obrzędowe, haft krzyżykowy, palmy
- Andrzej Haręza (Talki) –rzeźba
- Ewa Janecka (Ełk) – ceramika
- Bogumiła Kanoza –Jegorow (Suwałki) – palmy
- Czesława Klisiatys (Pogobie Średnie) – wyroby tkackie (chodniki), palmy
- Tadeusz Koniuszaniec (Węgorzewo) – rzeźba w drewnie
- Adam Kuźma (Bystry) – ceramika
- Sylwester Mickiewicz (Olsztyn) – ceramika
- Ewa Mucha (Lipsk) – pisanki, palmy
- Marian Murat (Biskupiec) – rzeźba
- Alicja Olszewska (Pierkunowo) – koronka szydełkowa
- Alina Oterska – Gierga (Węgorzewo) – haft
- PSS „Społem” (Węgorzewo) – pieczywo (baranki)
- Antonina Rynkiewicz (Wydminy) – wyroby szydełkowe, ozdoby, zabawki
- Olga Sachryń (Węgorzewo) – haft
- Zofia Sewastianowicz (Lipsk) – pisanki
- Dorota Sulej (Żywki) – pocztówki, pisanki
- Andrzej Sulowski (Klimki) – rzeźba w drewnie
- Genowefa Sztukowska (Lipsk) – pisanki, palmy
- Krystyna Tarnacka – Jurgielewicz (Lidzbark Warmiński) – pisanki
- Janina Wierzbicka (Srokowo) – wycinanki, haft, plamy
- Sylwia Włodarczyk (Olsztyn) – pieczywo obrzędowe i figurki woskowe
- Maria i Jan Wrublewscy (Hajnowka) – wyroby z drewna
- Barbara i Wiesław Zawistowscy (Olsztyn) – ceramika
Konkursy
Rozstrzygnięto konkursy na gaik (maiki, drzewka symbolizujące wiosnę) i marzankę” (kukła symbolizująca zimę), stroik i miniaturę:
Kategoria „Marzanka
- I nagroda - Klasa VI B ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
- II nagroda - Grupa Tygryski z Samorządowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie
- III nagroda - Grupa Wiosenki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie
Kategoria „Gaik”
- I nagroda – Grupa Biedronki z kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie
- II nagroda – Grupa Sowy i Króliczki z Samorządowego Przedszkola im. Misia Uszatka w Węgorzewie
- III nagroda – kl. II ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach i klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
Kategoria „Stroik”
- Grupa Kruczki i Pajacyki z Przedszkola nr 2 w Węgorzewie
- Kangurki i Tygryski z Samorządowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie
- Klasa VIB ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
Kategoria „Miniatury”
- Edyta Nowakowska z Morąga i Sylwia Waszak z Węgorzewa
- Wyróżnienia: klasa I A ze Szkoły Podstawowej w Morągu, dzieci klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Sobiechach, uczniowie klasy życia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie, zespół Kurpianeczka z Wołkowych oraz Ewa Burzyńska, Magda Sulej, Angelika Lasocka i Emilia Sulej
Bibliografia
- Łapo, Jerzy Marek: Wielkie wabienie bocianów : Międzynarodowe Święto Wiosny 2003 / Jerzy Marek Łapo. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 92 dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 9, s. 7.
Zobacz też
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [3]