Jerzy Domino: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Added tag: 'Konserwatorzy zabytków i muzealnicy')
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się w 1957 r. Ukończył studia z Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1985 r.) oraz Konserwację Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych (1987 r.). W 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, na podstawie pracy ''Rozwój przestrzenny Elbląga w latach 1772-1848''. Mieszka i pracuje w Elblągu.  
+
Urodził się w 1957 r. Ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1985 r.) oraz Konserwację Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych (1987 r.). W 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, na podstawie pracy ''Rozwój przestrzenny Elbląga w latach 1772-1848''. Mieszka i pracuje w [[ewim:Elbląg|Elblągu]].
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Pracuje w Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie – Delegaturze w Elblągu.
+
Pracuje w [[ewim:Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie|Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie]] – Delegaturze w Elblągu.
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Linia 15: Linia 15:
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==
Jest autorem rozdziałów poświęconych historii rozwoju przestrzennego, architektury i sztuki w wielotomowej ''Historii Elbląga'' (2005). Jego artykuły ukazują się m.in. w „Elbląskich Studiach Muzealnych”, „''Rocznik Elbląski |Roczniku Elbląskim]]”, „Mówią Wieki”.  
+
Jest autorem rozdziałów poświęconych historii rozwoju przestrzennego, architektury i sztuki w wielotomowej ''Historii Elbląga'' (2005). Jego artykuły ukazują się m.in. w „Elbląskich Studiach Muzealnych”, „[[Rocznik Elbląski |Roczniku Elbląskim]]”, „Mówią Wieki”.  
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
Linia 22: Linia 22:
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
 
*Strona internetowa Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu [http://www.muzeum.elblag.pl/index1.php?id=2&idp=188 www.muzeum.elblag.pl]
 
*Strona internetowa Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu [http://www.muzeum.elblag.pl/index1.php?id=2&idp=188 www.muzeum.elblag.pl]
[[Category:Elbląg]]
+
 
[[Category:Badacze historii i kultury]]
+
[[Category:Graficy i rysownicy|Domino,Jerzy]][[Category:Badacze historii i kultury|Domino,Jerzy]][[Category:Konserwatorzy zabytków i muzealnicy|Domino,Jerzy]]
[[Category:Grafika i rysunek]]
+
[[Category:Grafika i rysunek|Domino,Jerzy]]
[[Category:Graficy i rysownicy]]
+
[[Category:Elbląg|Domino,Jerzy]][[Category:1945-1989|Domino,Jerzy]]
[[Category:Konserwatorzy zabytków i muzealnicy]]
+
[[Category:1990-|Domino,Jerzy]]

Aktualna wersja na dzień 14:52, 15 lip 2014

Drzeworyt Zbóje prezentowany podczas Wystawy XXIV Salonu Elbląskiego w 2007 r.
Źródło: http://orientacja.pl

(1957- ) – historyk sztuki, konserwator, grafik, rysownik

Biografia

Urodził się w 1957 r. Ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1985 r.) oraz Konserwację Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych (1987 r.). W 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, na podstawie pracy Rozwój przestrzenny Elbląga w latach 1772-1848. Mieszka i pracuje w Elblągu.

Działalność

Pracuje w Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie – Delegaturze w Elblągu.

Twórczość

Uprawia grafikę i rysunek, stosuje technikę drzeworytu. Wiele jego prac poświęconych jest tematyce elbląskiej,. „Wykształcenie i całkiem osobiste pasje związane z dawną architekturą i sztuką spowodowały, że od lat wypełnia szkicowniki rysunkami i akwarelami z widokami miejsc odwiedzanych podczas prywatnych i służbowych podróży. Wiele prac posiada w tej chwili nie tylko wartość artystyczną, ale i dokumentacyjną, gdyż przedstawione obiekty, fragmenty zabudowy miejskiej i wiejskiej przestały istnieć lub bardzo się zmieniły.”[1]

Wystawy

Brał udział w kilkunastu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych m.in. w Niemczech, Kanadzie, Włoszech, Szwecji i Litwie. Jego prace często prezentowane są w galeriach Elbląga, m.in. w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Muzeum Archeologiczno–Historycznym, Galerii „Filar Sztuki” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.

Publikacje

Jest autorem rozdziałów poświęconych historii rozwoju przestrzennego, architektury i sztuki w wielotomowej Historii Elbląga (2005). Jego artykuły ukazują się m.in. w „Elbląskich Studiach Muzealnych”, „Roczniku Elbląskim”, „Mówią Wieki”.

Przypisy

  1. Strona internetowa Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu www.muzeum.elblag.pl

Zobacz też