Wacław Krukowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „thumb|right|300px|Dr Wacław Krukowski<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie Doktor medycyny, psychiatra, biegły Sądu Okręgowego w Olsztynie,…”)
 
 
(Nie pokazano 34 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:Krukowski1.jpg|thumb|right|300px|Dr Wacław Krukowski<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]]
+
[[Image:Krukowski1.jpg|thumb|right|250px|Fot. Anna Rau<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]]
Doktor medycyny, psychiatra, biegły Sądu Okręgowego w Olsztynie, plastyk-amator, fotograf-amator, badacz historii regionu, Honorowy Obywatel Fromborka
+
[[Image:zapr.jpg|thumb|right|250px|Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]]
 +
(1935- ) - doktor medycyny, psychiatra, biegły Sądu Okręgowego w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]], plastyk-amator, fotograf-amator, badacz historii regionu, Honorowy Obywatel [[ewim:Frombork|Fromborka]]
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Ur. 07.09.1935 r. w Ostrołęce (woj. toruńskie). Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie - rocznik ‘1956 (klasa XI B)<ref> Na podstawie: Historii Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie w:// [[  [http://74.125.77.132/search?q=cache:pKkkvWCq9lMJ:zso1.olsztyn.pl/~wieczor/lod/monografia.doc+wac%C5%82aw+krukowski+ur+olsztynie+lekarz&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl] ]] (dostęp 03.2010)</ref>
+
Urodzony 7 września 1935 r. w Ostrołęce (woj. toruńskie). Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie - rocznik ‘1956 (klasa XI B)<ref> Na podstawie: Historii Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie // W: [http://74.125.77.132/search?q=cache:pKkkvWCq9lMJ:zso1.olsztyn.pl/~wieczor/lod/monografia.doc+wac%C5%82aw+krukowski+ur+olsztynie+lekarz&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl| http://74.125.77.132] (dostęp 03.2010)</ref>.
Dyplomowany lekarz o specjalizacji I stopnia z psychiatrii (zdobył również stopień oficerski). Pracował ponad 40 lat w resorcie zdrowia. Mieszka w Olsztynie
+
Ukończył Akademię Medyczną w Białymstoku. Dyplomowany lekarz o specjalizacji I stopnia z psychiatrii (zdobył również stopień oficerski). Pracował ponad 40 lat w resorcie zdrowia. Finalista Turnieju „Wkład Polaków do skarbnicy wiedzy” (Olsztyn, [[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie| BWA]], 1973 r.; organizator: [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie]]). Mieszka w Olsztynie.
  
Twórczość
+
==Twórczość==
Swoje pierwsze kroki artystyczne rozpoczął od malarstwa, obecnie uprawia malarstwo olejne, fotografię i linoryt. Współzałożyciel [[Klub Plastyków Amatorów „Sąsiedzi”| Klubu Plastyków Amatorów „Sąsiedzi”]] w Olsztynie, przez 5 lat był jego prezesem. Jego prace prezentowano m.in. w siedzibie Izby Lekarskiej w Olsztynie, na licznych wystawach zbiorowych oraz dwukrotnie na Ogólnopolskim Triennale Artystycznym we Wrocławiu.
+
Twórczość plastyczną uprawia od 1935 r. Swoje pierwsze kroki artystyczne rozpoczął od malarstwa, obecnie uprawia malarstwo olejne, fotografię i linoryt. W Bartoszycach zorganizował plener malarski, tam też założył [[Klub Plastyka Nieprofesjonalisty]]. Współzałożyciel [[Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie |Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”]] w Olsztynie, przez 5 lat był jego prezesem. Jego prace prezentowano m.in. w siedzibie Izby Lekarskiej w Olsztynie, na licznych wystawach zbiorowych (m.in. w [[ewim:Bartoszyce|Bartoszycach]], [[ewim:Mrągowo|Mrągowie]], Białymstoku, [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]]) oraz dwukrotnie na Ogólnopolskim Triennale Artystycznym we Wrocławiu.<br>
Za swoją twórczość otrzymał ponad trzydzieści wyróżnień i dyplomów oraz dwie nagrody pieniężne.
+
 
 +
==Wystawy==
 +
1980 r. - wystawa zorganizowana Przez Polskie Towarzystwo Historii Medycyny Oddział w Olsztynie w II Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie (wraz z Wacławem Babickim, Edmundem Hopferem, Zygmuntem Krassowskim) - (Wernisaż 17 października 1980 r.)<ref>''Katalog wystawy malarstwa z okazji VI Zjazdu Lekarzy Warmii i Mazur'', Olsztyn, Polskie Towarzystwo Historii Medycyny ; Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, 1980, s. 7.</ref>.
  
 
==Życie prywatne==
 
==Życie prywatne==
 
Współpracuje z [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]].
 
Współpracuje z [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]].
Zainteresowanie: genealogia, historia (zwłaszcza regionu) oraz ekslibrisy.
+
Zainteresowania: genealogia, historia (zwłaszcza regionu), fotografia oraz ekslibrisy.
 
Autorytetem życiowym Krukowskiego jest dr med. Józef Pisarski z Ostrołęki.
 
Autorytetem życiowym Krukowskiego jest dr med. Józef Pisarski z Ostrołęki.
  
==Odznaczenia==
+
==Nagrody i odznaczenia==
*Medal 500-lecia Urodzin Mikołaja Kopernika
+
Za swoją twórczość otrzymał ponad trzydzieści wyróżnień i dyplomów oraz dwie nagrody pieniężne.
 +
*[[Medal 500-lecia Urodzin Mikołaja Kopernika]]
 
*Tytuł „Honorowy Obywatel Fromborka”
 
*Tytuł „Honorowy Obywatel Fromborka”
*Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
+
*Odznaka „[[Zasłużony Działacz Kultury]]”
*Złota odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”
+
*Złota odznaka „[[Zasłużony dla Warmii i Mazur]]”
 +
*2008 - tytuł „[[Mecenas Muzeum Warmii i Mazur]]"
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
#Krukowski, Wacław: ''List : moje wspomnienia o Gietrzwałdzie w związku z jego Jubileuszem 650-lecia obchodzonym w 2002 r.'' / Wacław Krukowski // "Gazeta Gietrzwałdzka”, 2003, nr 4, s. 3.
+
#Krukowski, Wacław: ''List : moje wspomnienia o Gietrzwałdzie w związku z jego Jubileuszem 650-lecia obchodzonym w 2002 r.'' / Wacław Krukowski // "Gazeta Gietrzwałdzka”. - 2003, nr 4, s. 3.
#Mierzyński, Sebastian: ''Na tropach duńskiego świętego : w poszukiwaniu ciekawostek historycznych'' / Sebastian Mierzyński // „Gazeta Olsztyńska”, 2006, nr 260, s. 7.
+
#Mierzyński, Sebastian: ''Na tropach duńskiego świętego : w poszukiwaniu ciekawostek historycznych'' / Sebastian Mierzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2006, nr 260, s. 7. [Nt. badań prowadzonych przez Krakowskiego wokół historii wizerunku św. Kanuta Duńskiego z olsztyńskiej katedry.
Nt. badań prowadzonych przez Krakowskiego wokół historii wizerunku św. Kanuta Duńskiego z olsztyńskiej katedry.
+
#Szapiel, Anna: ''Parkowa aleja : Wacław Krukowski i Stanisław Piechocki wspominają Zatorze'' / Anna Szapiel // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 240, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 351, s. 7.
#Szapiel, Anna: ''Parkowa aleja : Wacław Krukowski i Stanisław Piechocki wspominają Zatorze'' / Anna Szapiel // „Gazeta Olsztyńska”, 2004, nr 240, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 351, s. 7.
 
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==
 
<references /><br>
 
<references /><br>
 +
 +
[[Category:Olsztyn|Krukowski, Wacław]] [[Category:Malarstwo|Krukowski, Wacław]] [[Category:Fotografia|Krukowski, Wacław]] [[Category:Malarze|Krukowski, Wacław]] [[Category:Fotograficy|Krukowski, Wacław]] [[Category:1945-1989|Krukowski, Wacław]] [[Category:1990-|Krukowski, Wacław]]

Aktualna wersja na dzień 12:05, 30 lip 2014

Fot. Anna Rau
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie

(1935- ) - doktor medycyny, psychiatra, biegły Sądu Okręgowego w Olsztynie, plastyk-amator, fotograf-amator, badacz historii regionu, Honorowy Obywatel Fromborka

Biografia

Urodzony 7 września 1935 r. w Ostrołęce (woj. toruńskie). Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie - rocznik ‘1956 (klasa XI B)[1]. Ukończył Akademię Medyczną w Białymstoku. Dyplomowany lekarz o specjalizacji I stopnia z psychiatrii (zdobył również stopień oficerski). Pracował ponad 40 lat w resorcie zdrowia. Finalista Turnieju „Wkład Polaków do skarbnicy wiedzy” (Olsztyn, BWA, 1973 r.; organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie). Mieszka w Olsztynie.

Twórczość

Twórczość plastyczną uprawia od 1935 r. Swoje pierwsze kroki artystyczne rozpoczął od malarstwa, obecnie uprawia malarstwo olejne, fotografię i linoryt. W Bartoszycach zorganizował plener malarski, tam też założył Klub Plastyka Nieprofesjonalisty. Współzałożyciel Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie, przez 5 lat był jego prezesem. Jego prace prezentowano m.in. w siedzibie Izby Lekarskiej w Olsztynie, na licznych wystawach zbiorowych (m.in. w Bartoszycach, Mrągowie, Białymstoku, Olsztynie) oraz dwukrotnie na Ogólnopolskim Triennale Artystycznym we Wrocławiu.

Wystawy

1980 r. - wystawa zorganizowana Przez Polskie Towarzystwo Historii Medycyny Oddział w Olsztynie w II Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie (wraz z Wacławem Babickim, Edmundem Hopferem, Zygmuntem Krassowskim) - (Wernisaż 17 października 1980 r.)[2].

Życie prywatne

Współpracuje z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zainteresowania: genealogia, historia (zwłaszcza regionu), fotografia oraz ekslibrisy. Autorytetem życiowym Krukowskiego jest dr med. Józef Pisarski z Ostrołęki.

Nagrody i odznaczenia

Za swoją twórczość otrzymał ponad trzydzieści wyróżnień i dyplomów oraz dwie nagrody pieniężne.

Bibliografia

  1. Krukowski, Wacław: List : moje wspomnienia o Gietrzwałdzie w związku z jego Jubileuszem 650-lecia obchodzonym w 2002 r. / Wacław Krukowski // "Gazeta Gietrzwałdzka”. - 2003, nr 4, s. 3.
  2. Mierzyński, Sebastian: Na tropach duńskiego świętego : w poszukiwaniu ciekawostek historycznych / Sebastian Mierzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2006, nr 260, s. 7. [Nt. badań prowadzonych przez Krakowskiego wokół historii wizerunku św. Kanuta Duńskiego z olsztyńskiej katedry.
  3. Szapiel, Anna: Parkowa aleja : Wacław Krukowski i Stanisław Piechocki wspominają Zatorze / Anna Szapiel // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 240, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 351, s. 7.

Przypisy

  1. Na podstawie: Historii Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie // W: http://74.125.77.132 (dostęp 03.2010)
  2. Katalog wystawy malarstwa z okazji VI Zjazdu Lekarzy Warmii i Mazur, Olsztyn, Polskie Towarzystwo Historii Medycyny ; Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, 1980, s. 7.