Ewa Zdrojkowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:ewa zdr.jpg|thumb|right|290px|Źródło: [http://www.olsztyn24.com/cache/art_wide/400_20131010212740.jpeg olsztyn24.com]]
 
 
 
Dziennikarka, autorka reportaży, publicystka.  
 
Dziennikarka, autorka reportaży, publicystka.  
  

Aktualna wersja na dzień 10:07, 15 kwi 2015

Dziennikarka, autorka reportaży, publicystka.

Biografia

Urodziła się w Olsztynie. W 1981 roku ukończyła filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęła współpracę z Radiem Olsztyn oraz I, III i IV Programem Polskiego Radia, dla których przygotowywała informacje kulturalne z naszego regionu. W 2004 roku ukończyła studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Od 1982 roku pracuje w Radiu Olsztyn. Początkowo w redakcji publicystyki i informacji, a następnie w redakcji artystycznej przekształconej w społeczno – kulturalną, którą kieruje do dziś.

Działalność

Inicjatorka wielu przedsięwzięć pozaantenowych. Pomysłodawczyni m.in. „Niedzieli w Muzeum” – cyklu comiesięcznych spotkań na antenie Radia Olsztyn i w Muzeum Warmii i Mazur. Autorka audycji „Rozmówki polsko – polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury (m.in. Julia Hartwig, Stefan Chwin, Maria Janion, Marek Bieńczyk, Wiesław Myśliwski, Julian Stryjkowski, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, Krzysztof Zaleski, Julia Wernio, a także Kazimierz Brakoniecki, Włodzimierz Kowalewski, Mariusz Sieniewicz, Erwin Kruk, Tamara Bołdak–Janowska, Alicja Salczyńska–Bykowska). W roku 2003 prowadziła relację z Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii (Polska była wówczas gościem honorowym Targów). Co roku odwiedza także Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i Krakowie, gdzie spotyka się z wydawcami oraz uznanymi pisarzami promującymi swoje książki. Współpracowała także z Fundacją „ABC XXI. Program Zdrowia Emocjonalnego” (nazwa funkcjonująca do 2006 roku) oraz „Cała Polska czyta dzieciom”. Od roku 2005 członek – założyciel Warmińsko – Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie. Od 2008 roku realizuje w Muzeum Warmii i Mazur projekt pn. „Smakowite czytanie”, w którym udział biorą, zaproszeni przez nią, aktorzy oraz autorzy książek promujących kuchnie regionalne.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1997 – Zasłużony Działacz Kultury
  • 2002 – Srebrny Krzyż Zasługi
  • 2005 – Honorowa Odznaka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za działalność na antenie Polskiego Radia na rzecz polskiej książki – tego najważniejszego nośnika kultury
  • 2005 – Nagroda „Edukacja XXI” za propagowanie książki w mediach
  • 2009 – Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury
  • 2013 - Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego [1]

Multimedia

Bibliografia

  1. Zdrojkowska, Ewa: Ewa Zdrojkowska : wyrosłam z radiem i książką / rozm. przepr. Andrzej Zb. Brzozowski // „Bez Wierszówki”. – 2009, nr 3/4, s. 15.

Przypisy

  1. Materiał na stronie olsztyn24.com [1]