Flash Mob Tarcza: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
m (stronę Flash Mob „Tarcza” przeniósł do Flash Mob Tarcza)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 3: Linia 3:
 
[[Image:FlashMob2.jpg|thumb|right|150px| Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
 
[[Image:FlashMob2.jpg|thumb|right|150px| Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
  
Happening autorstwa [[Wiesław Wachowski| Wiesława Wachowskiego]], zorganizowany 12 sierpnia 2010 r. w Olsztynie.
+
Happening autorstwa [[Wiesław Wachowski| Wiesława Wachowskiego]], zorganizowany 12 sierpnia 2010 r. w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]].
  
 
==Organizatorzy==
 
==Organizatorzy==
*[[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie]]
+
*[[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie]]
  
 
== Opis ==
 
== Opis ==
Sama idea flash moba koncetruje się na zgromadzeniu nieznanych sobie ludzi w przestrzeni publicznej, w jednej, wspólnej akcji. Przekaz samego happeningu często jest – i ma być –zaskakujący i niezrozumiały dla przypadkowych widzów. Akcja ma poruszać, zaskakiwać i ubarwiać rzeczywistość. Sedno happeningu „Tarcza” stanowił związek z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. (akcja odbyła się w ramach obchodów [[Rok Grunwaldzki | Roku Grunwaldzkiego]]). Do tej tematyki nawiązywała aranżacja pokazu: przemarsz dwóch grup mężczyzn (po piętnastu), z tarczami, przysłoniętymi twarzami (biała lub czarna kartka) i w całkowitym milczeniu. Jedna z grup symbolizowała rycerzy krzyżackich (tarcza: czarny krzyż na białym polu; trasa [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|zamek]]-[[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie |BWA]]), druga – polskich (tarcza: czerwony symbol graficznym na białym polu; trasa [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie | BWA]]-[[ Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|zamek]]). „Tarcza” to kolejny projekt artystyczny olsztyńskiego performera [[Wiesław Wachowski| Wiesława Wachowskiego]], który został wyróżniony w [[Konkursie „Grunwald 1410-2010”| Konkursie BWA „Grunwald 1410-2010”]].
+
Sama idea flash moba koncetruje się na zgromadzeniu nieznanych sobie ludzi w przestrzeni publicznej, w jednej, wspólnej akcji. Przekaz samego happeningu często jest – i ma być –zaskakujący i niezrozumiały dla przypadkowych widzów. Akcja ma poruszać, zaskakiwać i ubarwiać rzeczywistość. Sedno happeningu „Tarcza” stanowił związek z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. (akcja odbyła się w ramach obchodów [[Rok Grunwaldzki| Roku Grunwaldzkiego]]). Do tej tematyki nawiązywała aranżacja pokazu: przemarsz dwóch grup mężczyzn (po piętnastu), z tarczami, przysłoniętymi twarzami (biała lub czarna kartka) i w całkowitym milczeniu. Jedna z grup symbolizowała rycerzy krzyżackich (tarcza: czarny krzyż na białym polu; trasa [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|zamek]]-[[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|BWA]]), druga – polskich (tarcza: czerwony symbol graficznym na białym polu; trasa [[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|BWA]]-[[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie |zamek]]). „Tarcza” to kolejny projekt artystyczny olsztyńskiego performera [[Wiesław Wachowski| Wiesława Wachowskiego]], który został wyróżniony w [[Konkursie „Grunwald 1410-2010”| Konkursie BWA „Grunwald 1410-2010”]].
 
== Przebieg ==
 
== Przebieg ==
Akcję zorganizowano 12 sierpnia 2010 r. od godz. 16.25 na ulicach Olsztyna. Punktami zbornymi były [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie]] oraz olsztyński [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|zamek]], czyli siedziba [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie| Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]], dwa miejsca koncentracji sztuki współczesnej i dawnej w Olsztynie. Z tych dwóch biegunów ruszyły dwie grupy aktorów, tworzące pokaz uliczny. Uczestnicy szli z tarczami w ręku oraz osłoniętymi twarzami – w milczeniu, w dwóch przeciwnych kierunkach, trasą wytyczoną pomiędzy [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie| Biurem Wystaw Artystycznych]] a zamkiem. Sposób poruszania korowodu był specyficzny, a jego rytm wyznaczał prowadzący uderzeniami w tarczę. Grupa, wyruszająca z zamku zatrzymywała się po dwóch krokach, zaś grupa idąca z [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie|BWA]] – po trzech. Odgłos uderzenia w tarczę, narzucający rytm poruszania się obowiązywał tylko na odcinku pomiędzy pomnikami [[Pomnik Dawida Gołębiewskiego| Dawida Gołębiewskigo]] i [[Xawerego Dunikowskiego]]. Najistotniejszą w tym pokazie była unifikacja uczestników, którą podkreślała dyscyplina milczenia, jednolity sposób niesienia tarcz, osłanianie twarzy i jednostajność kroków. Trasa Flash Moba wiodła chodnikiem koło aresztu śledczego, wzdłuż al. Piłsudskiego. Do korowodu – zgodnie z ideą akcji – mogli przyłączyć się spontaniczni uczestnicy (znakiem rozpoznawczym była przysłonięta twarz białą lub czarną kartką trzymaną w prawej ręce oraz/ewentualnie otwarty biały, czerwony, czarny, żółty, lub biało-czerwony parasol).
+
Akcję zorganizowano 12 sierpnia 2010 r. od godz. 16.25 na ulicach Olsztyna. Punktami zbornymi były [[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie]] oraz olsztyński [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|zamek]], czyli siedziba [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie| Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]], dwa miejsca koncentracji sztuki współczesnej i dawnej w Olsztynie. Z tych dwóch biegunów ruszyły dwie grupy aktorów, tworzące pokaz uliczny. Uczestnicy szli z tarczami w ręku oraz osłoniętymi twarzami – w milczeniu, w dwóch przeciwnych kierunkach, trasą wytyczoną pomiędzy [[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|Biurem Wystaw Artystycznych]] a zamkiem. Sposób poruszania korowodu był specyficzny, a jego rytm wyznaczał prowadzący uderzeniami w tarczę. Grupa, wyruszająca z zamku zatrzymywała się po dwóch krokach, zaś grupa idąca z [[Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie|BWA]] – po trzech. Odgłos uderzenia w tarczę, narzucający rytm poruszania się obowiązywał tylko na odcinku pomiędzy pomnikami [[Pomnik Dawida Gołębiewskiego| Dawida Gołębiewskigo]] i [[Xawerego Dunikowskiego]]. Najistotniejszą w tym pokazie była unifikacja uczestników, którą podkreślała dyscyplina milczenia, jednolity sposób niesienia tarcz, osłanianie twarzy i jednostajność kroków. Trasa Flash Moba wiodła chodnikiem koło aresztu śledczego, wzdłuż al. Piłsudskiego. Do korowodu – zgodnie z ideą akcji – mogli przyłączyć się spontaniczni uczestnicy (znakiem rozpoznawczym była przysłonięta twarz białą lub czarną kartką trzymaną w prawej ręce oraz/ewentualnie otwarty biały, czerwony, czarny, żółty, lub biało-czerwony parasol).
  
  [[Category:Imprezy plenerowe]] [[Category:Performance]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:2001-2010]]
+
  [[Category:Imprezy plenerowe]] [[Category:Performance]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 07:39, 13 paź 2014

Fot. Anna Rau
Fot. Anna Rau
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Happening autorstwa Wiesława Wachowskiego, zorganizowany 12 sierpnia 2010 r. w Olsztynie.

Organizatorzy

Opis

Sama idea flash moba koncetruje się na zgromadzeniu nieznanych sobie ludzi w przestrzeni publicznej, w jednej, wspólnej akcji. Przekaz samego happeningu często jest – i ma być –zaskakujący i niezrozumiały dla przypadkowych widzów. Akcja ma poruszać, zaskakiwać i ubarwiać rzeczywistość. Sedno happeningu „Tarcza” stanowił związek z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. (akcja odbyła się w ramach obchodów Roku Grunwaldzkiego). Do tej tematyki nawiązywała aranżacja pokazu: przemarsz dwóch grup mężczyzn (po piętnastu), z tarczami, przysłoniętymi twarzami (biała lub czarna kartka) i w całkowitym milczeniu. Jedna z grup symbolizowała rycerzy krzyżackich (tarcza: czarny krzyż na białym polu; trasa zamek-BWA), druga – polskich (tarcza: czerwony symbol graficznym na białym polu; trasa BWA-zamek). „Tarcza” to kolejny projekt artystyczny olsztyńskiego performera Wiesława Wachowskiego, który został wyróżniony w Konkursie BWA „Grunwald 1410-2010”.

Przebieg

Akcję zorganizowano 12 sierpnia 2010 r. od godz. 16.25 na ulicach Olsztyna. Punktami zbornymi były Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie oraz olsztyński zamek, czyli siedziba Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dwa miejsca koncentracji sztuki współczesnej i dawnej w Olsztynie. Z tych dwóch biegunów ruszyły dwie grupy aktorów, tworzące pokaz uliczny. Uczestnicy szli z tarczami w ręku oraz osłoniętymi twarzami – w milczeniu, w dwóch przeciwnych kierunkach, trasą wytyczoną pomiędzy Biurem Wystaw Artystycznych a zamkiem. Sposób poruszania korowodu był specyficzny, a jego rytm wyznaczał prowadzący uderzeniami w tarczę. Grupa, wyruszająca z zamku zatrzymywała się po dwóch krokach, zaś grupa idąca z BWA – po trzech. Odgłos uderzenia w tarczę, narzucający rytm poruszania się obowiązywał tylko na odcinku pomiędzy pomnikami Dawida Gołębiewskigo i Xawerego Dunikowskiego. Najistotniejszą w tym pokazie była unifikacja uczestników, którą podkreślała dyscyplina milczenia, jednolity sposób niesienia tarcz, osłanianie twarzy i jednostajność kroków. Trasa Flash Moba wiodła chodnikiem koło aresztu śledczego, wzdłuż al. Piłsudskiego. Do korowodu – zgodnie z ideą akcji – mogli przyłączyć się spontaniczni uczestnicy (znakiem rozpoznawczym była przysłonięta twarz białą lub czarną kartką trzymaną w prawej ręce oraz/ewentualnie otwarty biały, czerwony, czarny, żółty, lub biało-czerwony parasol).