Iwona Bolińska-Walendzik: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodziła się 24 kwietnia 1970 r. w Morągu. W 1992 r. ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie, gdzie uzyskała tytuł licencjata (specjalność: nauczyciel wychowania plastycznego) oraz dyplom praktyczny z grafiki warsztatowej u prof. Maksymiliana Socha. W tym samym roku ukończyła Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie na kierunku organizacja czasu wolnego i wypoczynku. W latach 1992-1996 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ze specjalnością nauczyciela wychowania plastycznego oraz dyplom praktyczny w Instytucie Malarstwa u prof. Mieczysława Wiśniewskiego i aneks w Instytucie Grafiki u prof. Mirosława Piotrkowskiego. W 2009 r. otworzyła przewód doktorski na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka z mężem Januszem i córką Katarzyną w Olsztynie.  
+
Urodziła się 24 kwietnia 1970 r. w Morągu. W 1992 r. ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie i uzyskała tytuł licencjata (specjalność: nauczyciel wychowania plastycznego) oraz dyplom praktyczny z grafiki warsztatowej u prof. Maksymiliana Socha. W tym samym roku ukończyła Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie na kierunku organizacja czasu wolnego i wypoczynku. W latach 1992-1996 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie otrzymała tytuł magistra ze specjalnością nauczyciela wychowania plastycznego oraz dyplom praktyczny w Instytucie Malarstwa u prof. Mieczysława Wiśniewskiego i aneks w Instytucie Grafiki u prof. Mirosława Piotrkowskiego. W 2009 r. otworzyła przewód doktorski na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka z mężem Januszem i córką Katarzyną w Olsztynie.  
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
W latach 1997-1999 prowadziła zajęcia w ramach bloku poliestetyki na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Równocześnie pracowała jako plastyk w [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie |Miejskim Ośrodku Kultury]] (1997-1999) i w [[Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie]] (2000), gdzie zajmowała się m.in. wykonywaniem reklam, organizowaniem wystaw i prezentacji oraz zajęć plastycznych z dziećmi. W latach 2000-2007 podjęła stałą współpracę z [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie |Miejskim Ośrodkiem Kultury]], gdzie objęła stanowisko starszego instruktora plastyki i organizatora imprez. Zajmowała się m.in. projektami edukacyjnymi „Sfera mitów” (2005-2006), „Regiony Europy” (2005-2007), „Polska magiczna” (2006-2007), wydarzeniami kulturalnymi: „Widok na Warmię” (2007). Była pomysłodawcą oraz organizatorem festiwali „Fiesta Latina 2007” i „Lato Latino Show” (2006) w ramach [[Olsztyńskie Lato Artystyczne |Olsztyńskiego Lata Artystycznego]]. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dorosłych (batik) oraz [[Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”]]. Od września 2007 r. jest pracownikiem [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]], gdzie pełni funkcje specjalisty ds. ''public relations''. Ponadto zajmuje się projektowaniem materiałów reklamowych, organizowaniem wystaw ([[Galeria Stary Ratusz]]). Jest członkiem zespołu redakcyjnego pisma kulturalno-literackiego „[[VariArt]]”. Od 2001 r. prowadzi również kursy i warsztaty z tworzenia witraży, batiku oraz malowania na jedwabiu. Od 2006 r. jest członkiem [[Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki” |Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”]]. Od 2008 r. koordynuje warsztaty plastyczne w [[Centrum Sztuk Wizualnych]] przy [[Miejski Ośrodek Kultury |Miejskim Ośrodku Kultury]]. W marcu 2010 r. była kuratorem międzynarodowej wystawy w [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie |BWA]] w Olsztynie ''Batik-kondycje, koncepcje''.
+
W latach 1997-1999 prowadziła zajęcia w ramach bloku poliestetyki na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Równocześnie pracowała jako plastyk w [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie |Miejskim Ośrodku Kultury]] (1997-1999) i w [[Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie]] (2000), gdzie zajmowała się m.in. wykonywaniem reklam, organizowaniem wystaw i prezentacji oraz zajęć plastycznych z dziećmi. W latach 2000-2007 podjęła stałą współpracę z [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie |Miejskim Ośrodkiem Kultury]]. Objęła tam stanowisko starszego instruktora plastyki i organizatora imprez. Realizowała m.in. projekty edukacyjny „Sfera mitów” (2005-2006), „Regiony Europy” (2005-2007), „Polska magiczna” (2006-2007), wydarzenia kulturalne: „Widok na Warmię” (2007). Była pomysłodawcą oraz organizatorem festiwali „Fiesta Latina 2007” i „Lato Latino Show” (2006) w ramach [[Olsztyńskie Lato Artystyczne |Olsztyńskiego Lata Artystycznego]]. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dorosłych (batik) oraz [[Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”]]. Od września 2007 r. pracuje w [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie |Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie]]na stanowisku specjalisty ds. ''public relations''. Ponadto projektuje materiały reklamowe, organizuje wystawy ([[Galeria Stary Ratusz]]). Jest członkiem zespołu redakcyjnego pisma kulturalno-literackiego „[[VariArt]]”. Od 2001 r. prowadzi również kursy i warsztaty z tworzenia witraży, batiku oraz malowania na jedwabiu. Od 2006 r. jest członkiem [[Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki” |Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”]]. Od 2008 r. koordynuje warsztaty plastyczne w [[Centrum Sztuk Wizualnych]] przy [[Miejski Ośrodek Kultury |Miejskim Ośrodku Kultury]]. W marcu 2010 r. była kuratorem międzynarodowej wystawy w [[Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie |BWA]] w Olsztynie ''Batik-kondycje, koncepcje''.
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Zajmuje się grafiką warsztatową, batikiem (od 1999 r.) i witrażem (od 2000 r.). Tworzy akwarele i pastele. W swojej pracy wykorzystuje też papier czerpany. W ramach  pracy zawodowej zajmuje się sztuką użytkową: opracowuje graficznie różnego typu publikacje (ilustracje do książek, projekty plakatów, folderów itp.), strony internetowe (np. do projektów [http://www.wbp.olsztyn.pl/bajka/ Bajka terapeutyczna], [http://www.wbp.olsztyn.pl/zabytkobranie/ Zabytkobranie], [http://www.wbp.olsztyn.pl/grunwald/ Bitwa pod Grunwaldem przez wieki]), tworzy zewnętrzną reklamę wizualną.
+
Tworzy grafikę warsztatową, batik (od 1999 r.) i witraż (od 2000 r.), a także akwarele i pastele. W swojej pracy wykorzystuje też papier czerpany. W ramach  pracy zawodowej zajmuje się sztuką użytkową: opracowuje graficznie różnego typu publikacje (ilustracje do książek, projekty plakatów, folderów itp.), strony internetowe (np. do projektów [http://www.wbp.olsztyn.pl/bajka/ Bajka terapeutyczna], [http://www.wbp.olsztyn.pl/zabytkobranie/ Zabytkobranie], [http://www.wbp.olsztyn.pl/grunwald/ Bitwa pod Grunwaldem przez wieki]), tworzy zewnętrzną reklamę wizualną.
  
 
==Wystawy==
 
==Wystawy==

Wersja z 17:39, 25 lis 2010

Fot. Ze zbiorów I. Bolińskiej-Walendzik
Batik Neolit II.
Źródło: Zbiory własne Iwony Bolińskiej-Walendzik
Ilustracja do książki Przygody Tomka na Warmii i Mazurach, Olsztyn 2007, WBP w Olsztynie.

(1970- ) - plastyk, grafik, ilustrator, autorka batików i witraży, organizator imprez kulturalnych w Olsztynie (pseud.: IBW)

Biografia

Urodziła się 24 kwietnia 1970 r. w Morągu. W 1992 r. ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie i uzyskała tytuł licencjata (specjalność: nauczyciel wychowania plastycznego) oraz dyplom praktyczny z grafiki warsztatowej u prof. Maksymiliana Socha. W tym samym roku ukończyła Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie na kierunku organizacja czasu wolnego i wypoczynku. W latach 1992-1996 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie otrzymała tytuł magistra ze specjalnością nauczyciela wychowania plastycznego oraz dyplom praktyczny w Instytucie Malarstwa u prof. Mieczysława Wiśniewskiego i aneks w Instytucie Grafiki u prof. Mirosława Piotrkowskiego. W 2009 r. otworzyła przewód doktorski na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka z mężem Januszem i córką Katarzyną w Olsztynie.

Działalność

W latach 1997-1999 prowadziła zajęcia w ramach bloku poliestetyki na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Równocześnie pracowała jako plastyk w Miejskim Ośrodku Kultury (1997-1999) i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie (2000), gdzie zajmowała się m.in. wykonywaniem reklam, organizowaniem wystaw i prezentacji oraz zajęć plastycznych z dziećmi. W latach 2000-2007 podjęła stałą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Objęła tam stanowisko starszego instruktora plastyki i organizatora imprez. Realizowała m.in. projekty edukacyjny „Sfera mitów” (2005-2006), „Regiony Europy” (2005-2007), „Polska magiczna” (2006-2007), wydarzenia kulturalne: „Widok na Warmię” (2007). Była pomysłodawcą oraz organizatorem festiwali „Fiesta Latina 2007” i „Lato Latino Show” (2006) w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dorosłych (batik) oraz Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”. Od września 2007 r. pracuje w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztyniena stanowisku specjalisty ds. public relations. Ponadto projektuje materiały reklamowe, organizuje wystawy (Galeria Stary Ratusz). Jest członkiem zespołu redakcyjnego pisma kulturalno-literackiego „VariArt”. Od 2001 r. prowadzi również kursy i warsztaty z tworzenia witraży, batiku oraz malowania na jedwabiu. Od 2006 r. jest członkiem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Od 2008 r. koordynuje warsztaty plastyczne w Centrum Sztuk Wizualnych przy Miejskim Ośrodku Kultury. W marcu 2010 r. była kuratorem międzynarodowej wystawy w BWA w Olsztynie Batik-kondycje, koncepcje.

Twórczość

Tworzy grafikę warsztatową, batik (od 1999 r.) i witraż (od 2000 r.), a także akwarele i pastele. W swojej pracy wykorzystuje też papier czerpany. W ramach pracy zawodowej zajmuje się sztuką użytkową: opracowuje graficznie różnego typu publikacje (ilustracje do książek, projekty plakatów, folderów itp.), strony internetowe (np. do projektów Bajka terapeutyczna, Zabytkobranie, Bitwa pod Grunwaldem przez wieki), tworzy zewnętrzną reklamę wizualną.

Wystawy

Jej prace pokazywane były m.in. w Bejrucie, Wilnie, Kaliningradzie, Olsztynie, Warszawie, Nidzicy, Łodzi, Morągu. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, m.in.:

  • Wystawa młodych – BWA, Olsztyn (1995)
  • Olsztyńskie klimaty – BWA, Olsztyn (2003)
  • Ślad – Galeria Klubu Żak, Gdańsk (2005)
  • II, III, IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto
  • Kochajmy Warmię – Offenburg, Perugia (2005)
  • Woskiem malowane. Batik jawajski i polski - Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa (2006)
  • Międzynarodowa Wystawa Konkurs „Most” - Sowieck (Rosja; 2007)
  • II, V, VI Biennale Plastyki Olsztyńskiej – BWA, Olsztyn
  • Współczesny batik polski - Galeria Dousa, Kraków (2008)
  • Warmia i Lejre - Soro, Nykobing (Dania; 2009)
  • Batik – kondycje, koncepcje – BWA, Olsztyn (2010)
  • 3 Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Struktury Powiązań”, Kraków (2010)
  • Barwy Grunwaldu - projekt artystyczny - Galeria Stary Ratusz WBP, Olsztyn; Galeria Zamek, Reszel; Przestrzeń miejska, Lidzbark Warmiński (2010)

Jej prace zaprezentowano na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych, m.in.:

  • Zodiak - Galeria „Pojezierze”, Olsztyn (2000)
  • Opowieści romańskie - Dom Kultury Polskiej, Wilno (2002)
  • Podróż ze światłem w tle – BWA, Olsztyn (2005)
  • Komentarze - Stara Prochownia, Warszawa (2008)
  • Lapidarium. Komentarze - Galeria Amfilada MOK, Olsztyn (2008)
  • Lapidarium. Komentarze - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź (2009)
  • Lapidarium. Komentarze - Galeria Artystyczna, Kaliningrad (2009)

Publikacje

Jest autorką opracowań katalogów wystaw, m.in.: Maria Wrońska-Friend. Sztuka woskiem pisana. Batik w Indonezji i w Polsce (2008), Batik - kondycje, koncepcje (2010), Malarstwo - cudowna magia. Jan Przełomiec (2003).

Osiągnięcia

  • Wyróżnienie w dziedzinie tkaniny na II Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Hala Oliwa - Gdańsk (2003)
  • Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Olsztyn (2003, 2005)
  • Wyróżnienie na Triennale Sztuki Sacrum „Ku cywilizacji życia” w internecie Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2004)
  • Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury (2007)
  • Nagroda w Międzynarodowej Wystawie - Konkursie „Most” Malarstwo i Grafika w Sowietsku, (Rosja; 2007)
  • Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2008)

Ciekawostki

Jej pasją są podróże, w których - jak twierdzi - sztuka staje się inspiracją do pracy twórczej, a także narciarstwo i żeglarstwo. Z sukcesami uczestniczy w samochodowych rajdach nawigacyjno-turystycznych.

Bibliografia

  1. Huml, Irena: Świetliste batiki / Irena Huml // W: Podróż ze światłem w tle : [katalog wystawy]. - Olsztyn : BWA, 2005.
  2. Marcinkiewicz, Agnieszka: Batik im Ausstellungsbüro BWA / Agnieszka Marcinkiewicz // „Allensteiner Nachrichten”. - 2010, nr 5, s. 2.
  3. Bolińska-Walendzik, Iwona: O moich batikach... / Iwona Bolińska-Walendzik // „VariArt”. - 2008, nr 1, s. 16-17.
  4. Świeczkowski, Władysław M.: Człowieczy los : śladami sztuki chrześcijańskiej / Władysław M. Świeczkowski // „Tygodnik Warmiński”. - 2003, nr 6, s. 22.

Zobacz też