Zespół Tańca Nowoczesnego Contra

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Olsztyński amatorski zespół estradowy, aktywny artystycznie w l. 70-80-tych XX w.

Skład

Historia

Zespół powstał na przełomie 1978/1979 r. z inicjatywy instruktora tańca w Olsztyńskim Ośrodku Tanecznym Piotra Galińskiego. Po raz pierwszy zaprezentował się olsztyńskiej publiczności w lutym 1979 r. na imprezie tanecznej, zorganizowanej przez OOT w Klubie NOT. Po pierwszym odniesionym sukcesie zespół występował na wielu imprezach oficjalnych oraz komercyjnych, np. podczas akademii 1-Majowych czy imprez plenerowych podczas dorocznych Dni Zwycięstwa. Brał również udział w „Spotkaniach z Muzyką” - koncertach tematycznych o charakterze edukacyjnym, organizowanych przez Państwową Filharmonię im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie dla szkół i przedszkoli [1].
Na olsztyńskim festiwalu w trakcie Dni Olsztyna 1979 „Contra” reprezentowała lokalne zespoły taneczne. W październiku 1979 r. startowała w Mistrzostwach Polski Zespołów Tanecznych w Radomiu, gdzie zajęła szóste finałowe miejsce. Do końca 1979 r. zespół prezentował swoje programy taneczne podczas wielu imprez na terenie miasta i województwa. W 1980 r. wystąpił m.in. w programie estradowym, organizowanym przez Olsztyński Ośrodek Taneczny z okazji 35. rocznicy Wyzwolenia Olsztyna w olsztyńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej. „Contra” występowała również na I Lubuskich Spotkaniach Tanecznych, zorganizowanych w Zielonej Górze, w programie Telewizji Polskiej poświęconym tej imprezie oraz w Nowym Sączu podczas uroczystego otwarcia Klubu Tańca Towarzyskiego. Brak danych nt. dalszej kariery artystycznej zespołu.

Bibliografia

  1. Zespół Tańca Nowoczesnego „Contra”. – „Kwartalne Wiadomości Olsztyńskiego Ośrodka Tanecznego w Olsztynie”. – 1980, nr 1, s. 12.

Przypisy

  1. Na podstawie: Spotkania z Muzyką. Koncerty dla szkół. Sezon koncertowy 1987/88, Olsztyn, 1987.