Złoty Jubileusz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Jubileuszowa wystawa malarstwa Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej, zorganizowana w olsztyńskiej Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka w sierpniu 2009 r.

Organizator

Artystka

Danuta Muszyńska-Zamorska (ur. 1931) to znana polska malarka, całe życie związana z Łodzią (woj. łódzkie). Zyskała popularność w 1968 r., już w momencie zaprezentowania pierwszej indywidualnej wystawy swoich prac łódzkie w łódzkim Biurze Wystaw Artystycznych - tuszy, akwareli i gwaszy, poświęconych studiom portretowym małych dziewczynek. Artystka wybrała portret jako „swoją” formę, a dziecko - jako główny temat dzieł. Jej inspirację stanowiły m.in. obserwacje podopiecznych podczas kilkuletniej pracy w szkole podstawowej oraz liczne podróże do wielu zróżnicowanych kulturowo krajów (m.in. Egipt, Indie, Maroko, Kuba, Wietnam, Korea, Tajlandia i Meksyk). Twórczość Muszyńskiej-Zamorskiej budziła szczególne zainteresowanie w latach 70. i 80. XX w. - była rozpoznawana i nabywana w postaci reprodukcji przez wielu odbiorców. Artystka wystawiała swoje prace na licznych wystawach w kraju i zagranicą (ok. 150 indywidualnych – w tym 40 zagranicznych – oraz ok. 80 zbiorowych), a Krajowa Agencja Wydawnicza wypuściła na rynek kilka serii pocztówek-reprodukcji z cyklu „Dzieci świata” (nakłady 100-400 tys. egzemplarzy każda). Muszyńska-Zamorska stworzyła poza tym cykle: „Dzieci wojny”, „Macierzyństwo”, „Kontrasty” i „W stronę secesji”, a także portrety wybitnych postaci, artystów, bohaterów literackich oraz przyjaciół malarki. W latach 90. zajmowała się ponadto projektowaniem witraży dla obiektów sakralnych. Obecnie mieszka wraz z mężem w Domu Aktora w Skolimowie. Za całokształt twórczości została kilkakrotnie odznaczona.

Wystawa

Wernisaż wystawy miał miejsce 30 lipca 2009 r. (czwartek) w [[Galeria Amfilada| Galerii Amfilada. Na ekspozycji prezentowano wiele znanych z wspomnianych wcześniej pocztówek obrazów Muszyńskiej-Zamorskiej: m.in. Dziewczynka z gołębiem” (olej na płótnie) [1], Agatka z pieskiem (akwarela), Jacek i gołębie (olej na płótnie), Spacer w kwiatach (akwarela, gwasz), Dzieci Egiptu.
Finisaż wystawy miał miejsce pod koniec sierpnia 2009 r.

Ciekawostki

  • wystawa miała charakter objazdowy: w ciągu roku zaprezentowana została również w Konstantynowie Łódzkim, Wrocławiu, Koszutach, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu
  • z okazji 50-lecia twórczości Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej Łódzki Dom Kultury wydał album poświęcony jej dorobkowi artystycznemu
  • dzięki współpracy z Pocztą Polską ukazał się cykl pocztówek z pracami artystki
  • twórczość Muszyńskiej-Zamorskiej porównywano z pracami przedstawiającymi dzieci Stanisława Wyspiańskiego
  • artystka projektowała również suknie wieczorowe. Można je opisać jako proste i eleganckie, interesujące w formie i wyraziste pod względem kolorystycznym, z misternymi, lecz skromnymi zdobieniami.

Przypisy

  1. W 1978 r. obraz wybrano środek marketingowy do propagowania idei budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą.