Wojewódzki Plener Plastyki Nieprofesjonalnej Reszel ‘86

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Plener malarski zorganizowany w Reszlu przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie w dniach 1-14 lipca 1986 r.

Cel

Celem imprezy było rozwijanie umiejętności plastycznych uczestników pleneru, a także poszerzanie wiedzy o sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki regionalnej.

Charakterystyka

Tematem pleneru był pejzaż miejski Reszla. Przeprowadzono 80 godzin malowania w plenerze i zorganizowano cykl prelekcji, m.in. na temat „Malarstwa Dudy-Gracza” (Kazimierz Brakoniecki), „Tajemnice akwareli” (Adam Feczko), „Sztuka Wietnamu” (Tadeusz Brzeski), „Funkcje społeczne sztuki” (Aleksander Wydorski), „Sztuka ludowa Warmii i Mazur” (Tadeusz Korowaj), „Tkanina artystyczna w Polsce i na świecie” (Maria Rubik). Powstałe w trakcie pleneru prace zaprezentowano na wystawie zorganizowanej 13 lipca 1986 r. na dziedzińcu Zamku w Reszlu.

Uczestnicy

W plenerze wzięły udział 35 osoby, w tym 7 uczniów, 8 artystów tkaczy, 14 malarzy. Pozostali uczestnicy to organizatorzy.

Ciekawostki

Część prac powstałych w trakcie pleneru przekazano do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Reszlu (30 obrazów olejnych spośród wszystkich 120 prac). Uczestnicy wykonali również dekoracje dla Szkolnego Ośrodka Wychowawczego w Reszlu. Młodzież uczestnicząca w plenerze wzięła udział w pochodzie historycznym.

Bibliografia

  1. Szkolenia, seminaria, plenery, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1986-1987, sygn. 12/22.