Wojciech Jerzy Muchlado

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(Przekierowano z Wojciech Muchlado)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czesław Niemen w mieszkaniu Wojciecha Muchlado przy ul. Kopernika w Olsztynie, lata 60.
Źródło: Archiwum Panstwowe w Olsztynie. Zdjęcie nadesłał Andrzej Cieślak

(1921- 1992) – tancerz, choreograf, animator kultury

Biografia

Urodził się 19 lutego 1921 r. w Starych Wasiliszkach na Białorusi i tam też ukończył szkołę powszechną. Był synem Bolesława i Zofii Jastrzębskiej. Zainteresowanie tańcem zaczął przejawiać już w szkole, gdzie, pod okiem Kazimiery Hłaskówny, kształcił w zespole szkolnym swój talent. Po ukończeniu szkoły w Starych Wasiliszkach, rodzina zdecydowała się nawet wysłać go do szkoły baletowej w Piotrogrodzie, jednak wybuch wojny przeszkodził w tej edukacji. Po przyjeździe do Polski swoje umiejętności taneczne i choreograficzne dokształcał na kursach we Wrocławiu i Gdańsku. Już w 1946 r. rozpoczął swoją pierwszą pracę jako instruktor zespołu artystycznego spółdzielni „Jutrzenka” w Ostródzie. W swojej karierze miał także epizod w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, gdzie tańczył oraz przygotowywał układy tańców narodowych na centralne dożynki[1]. W Olsztynie kierował wieloma zespołami. Był założycielem studenckiego zespołu „Kortowo”, opiekował się zespołem „Olsztyn” i harcerską „Krusyną”. Prowadził zajęcia w zespole Technikum Kolejowego „Kolejarz”, „Służba Polsce”. Pracował w Młodzieżowym Domu Kultury w Olsztynie, Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie. Współpracował także z Teatrem im. S. Jaracza. Wychował całe pokolenie młodych ludzi, którym zaszczepił miłość do tańca i śpiewu, lokalnego folkloru i szacunek dla twórców kultury ludowej Warmii i Mazur. Zmarł 21 grudnia 1992 r. w Olsztynie.

Działalność

Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Swoją pracę z młodzieżą rozpoczął już w maju 1946 r. jako instruktor zespołu artystycznego działającego przy ostródzkiej spółdzielni „Jutrzenka”. W roku 1953 założył Zespół Taneczny Wojewódzkiej Komendy Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”, a od 1956 r. został choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”. Po powstaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Krusyna” w 1958 r., z początkiem nowego roku podjął się roli opiekuna artystycznego tego zespołu. Od roku 1956 współpracował z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie – m.in. w 1957 r. przygotował choreografię do inscenizacji Śpiącej królewny, w 1962 r. do Czerwonych pantofelków, w 1967 r. Ali Baby i 40 rozbójników, w roku 1969 opracował choreografię do Krakowiaków i Górali, a w 1977 r. do Dziadów. W roku 1978, w czasie dożynek w Olsztynie, zajął się oprawą i choreografią układów tanecznych dla 1200 par znajdujących się na płycie stadionu. Z zespołami, którymi się opiekował wyjeżdżał na koncerty do Belgii, Niemiec, Jugosławii, Danii, bywał także w NRD i w Obwodzie Kaliningradzkim. Był uznanym autorytetem w dziedzinie tańca ludowego i etnografii, stąd też często był zapraszany do udziału w komisjach konkursowych. Szkolił także przyszłych instruktorów tańca oraz udzielał konsultacji programowych. Ostatnią taką realizacją było widowisko Wesele na Warmii w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kłobuki”, którego premiera miała miejsce w siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie w 1991 r. z okazji 70 rocznicy urodzin i 50-lecia pracy twórczej Wojciecha Muchlado.

Bibliografia

  1. Oracki, Tadeusz: Twórcy i działacze kultury w województwie olsztyńskim w latach 1945-1970. Materiały biograficzne / Tadeusz Oracki. – Olsztyn : Wydawnictwo „Pojezierze”, 1975. – S. 116-117.
  2. Piotrowska, Helena: Przyjdź, będziesz tańczyć: wspomnienia o Wojciechu Muchlado / Helena Piotrowska. – Olsztyn : Wydawnictwo „Remix”, 2004.
  3. Labes-Kunicka, Ewa: Wspomnienie o Wojciechu Muchlado / „Olsztyński Informator Kulturalny”. – 1993, nr 2, s. 16-17.

Przypisy

  1. Według jednego z tancerzy, Henryka Jodakisa, Mira Sygietyńska określiła Wojciecha Muchlado mianem prymusa – cyt. za: Heleną Piotrowską