Wanda Hoffmann

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Leśna muzyka.
Źródło: www.plastycy.artneo.pl
Stary sad o świcie.
Źródło: www.plastycy.artneo.pl

Olsztyńska autorka tkanin artystycznych.

Biografia

Pochodzi z Myśliborów koło Warszawy. W 1946 r. wraz z rodzicami przeniosła się na Warmię i Mazury. Mieszka i tworzy w Olsztynie.


Działalność

Pracowała w Państwowym Przedsiębiorstwie „Dom Książki” i Wojewódzkiej Pracowni Planowania Przestrzennego w Olsztynie. Pracy artystycznej poświęciła się będąc już na emeryturze. Od 1987 r. należy do Koła Tkactwa Artystycznego, prowadzonego przez Marię Rubik-Grabską, tam też opanowała podstawy i tajniki warsztatu. Od 1998 r. jest członkinią Związku Plastyków Warmii i Mazur.

Twórczość

Zajmuje się tkaniną artystyczną – tworzy gobeliny. Posługuje się tradycyjną techniką ręcznego wykonywania tkanin na podstawie kartonu malarskiego. Tą metodą powstawały pejzaże, drzewa, kwiaty. Jej prace są pełne ciepła i kompozycyjnej harmonii.

Wystawy

Przez wiele lat artystka brała udział w wystawach, przeglądach i konkursach regionalnych oraz ogólnopolskich. Prezentowała swoje prace m.in. w Galerii „Baszta Bociania” w Dobrym Mieście (2005), Galerii Bakałarz w Olsztynie, a także na Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie.

Nagrody i wyróżnienia

Jej prace były wielokrotnie wyróżniane, m.in. na przeglądach w Bydgoszczy i Turku: „Zima” (1995), „Alicja” (1996), „Stary sad o świcie” (2000), a gobeliny „Tulipany" (1997) i „Słoneczniki" (1998) zostały uhonorowane nagrodami Ministra Kultury i Sztuki.

Bibliografia

  1. Wanda Hoffmann: tkanina artystyczna. – Olsztyn, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, 2006. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.