Waldemar Bronakowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Podczas Świątecznego kiermaszu w Bibliotece w Dajtkach, 2007. Fot. Andrzej Kalinowski.
Źródło: dajtki.pl
Eozyna.
Źródło: 55 wystaw na 55-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Olsztyn, 2006, s. 17.
Źródło: 55 wystaw na 55-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Olsztyn, 2006, s. 24.
Źródło: 55 wystaw na 55-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Olsztyn, 2006, s. 24.

(1966- ) - fotografik

Biografia

Urodził się w 1966 r. w Olecku. Mieszka i pracuje w Olsztynie.

Twórczość

Od niemal 30 lat zajmuje się fotografią i różnymi jej technikami. Fotografię postrzega jako narzędzie służące do rejestracji różnych aspektów otaczającej go rzeczywistości, które swoją formą, barwą i kompozycją wywołują silne odczucia estetyczne i emocjonalne. Większość swoich prac określa jako „pejzaże”: przyrodniczy, miejski, studyjny czy eksperymentalny. Od kilku lat pasjonuje go fotografia makro- i mikroskopowa, w której z sukcesem ukazuje piękno rzeczy małych obserwowanych w świetle spolaryzowanym, które w powiększeniu zachwycają kształtem, barwami i różnorodnością. W tym pozornym chaosie mikroskopowych światów poszukuje porządku.[1]

Działalność

Był członkiem Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik” przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Działał także w klubach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych. Od 2007 r. pełni funkcję prezesa Fotoklubu Olsztyńskiego. Zasiadał też w gronie jury podczas dwóch pierwszych edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych w Olsztynie, zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Od kilku lat angażuje się w prace Stowarzyszenia „Galeria na peryferiach” w Olsztynie. M.in. w grudniu brał udział w „Świątecznym kiermaszu” w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Dajtkach, gdzie prezentował swoje fotogramy.

Wystawy

Jego twórczość znana jest na całym świecie. Regularnie bierze udział w wystawach członków Fotoklubu Olsztyńskiego oraz wystawia indywidualnie, m.in.:

Nagrody i wyróżnienia

Trzy z jego prac zostały nagrodzone w prestiżowym konkursie Nikon Small Word. Prezentowane są w stałej galerii internetowej firmy Nikon.[3]

Przypisy

  1. http://www.fotopolis.pl
  2. www.artbiznes.pl
  3. naperyferiach.blog.onet.pl

Zobacz też

Bibliografia

  1. Bartnik, Magdalena: Mikroświaty piękna : dwie wystawy fotograficzne w galerii Stary Ratusz / Magdalena Bartnik // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 185, dod. „Nie Przegap Lata”, nr 31, s. 1.
  2. 55 wystaw na 55-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Olsztyn : Wojewódzka Biblioteka Publiczna ; ElSet, 2006. - S. 17.