Tomasz Pucek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Pucek pierwszy z lewej.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie


(1973- ) – pochodzący z Krakowa muzyk, instrumentalista, śpiewak, fotograf – okresowo związany ze Scholą Teatru „Węgajty”

Biografia

Urodził się 1973 r. w Krakowie (woj. małopolskie). W dziedzinie muzyki dawnej kształcił się we Wrocławiu (woj. dolnośląskie), gdzie potem śpiewał w zespole „Cantores Minores Wratislavienses” oraz w chórze kameralnym „Sine Nomine” przy Dolnośląskiej Orkiestrze Barokowej. Jako instrumentalista jest specjalistą w grze na lutni renesansowej (viola da gamba). W ciągu kilku lat (od końca l. 90-tych XX w. oraz na początku XXI w.) regularnie uczestniczył twórczo w wielu przedsięwzięciach Scholi Teatru „Węgajty”, jeżdżąc z nią na występy za granicą, śpiewając w dramatach liturgicznych (m.in. Ordo Stellae i Planctus Mariae) czy warsztatach realizowanych przez grupę.
Przedmiotem zainteresowania artysty jest również fotografia artystyczna. Pucek miał swoją indywidualną wystawę prac fotograficznych w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Publikował również swoje zdjęcia w prasie ogólnopolskiej, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Liście”, „Tygodniku Powszechnym” oraz w czasopismach kulturalnych „Studio” i „Ruch Muzyczny”, a także w prasie zagranicznej.
W ramach prywatnych zainteresowań Pucek utrwalał fotograficznie również projekty Scholi. Rezultatem tych twórczych działań była wystawa, dokumentująca Wyprawę Wielkanocną Scholi Teatru „Węgajty” do Chorwacji, zorganizowana podczas Sesji Międzynarodowych Spotkań „Dramat i Liturgia” 17 września 2001 r. w Węgajtach.