Teresa Bratek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Fot. ze znajdującej się poniżej książki artystki
Zbiór legend wydanych w 2009 r.
(1934-2013) - poetka, nauczycielka, współzałożycielka Grupy Literackiej „Barcja”

Biografia

Urodziła się 19 stycznia 1934 r. w Warszawie. Ukończyła zaoczne studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1954 r. mieszkała w Bartoszycach. Zmarła 8 lipca 2013 r.

Twórczość

Debiutowała w 1982 r. wierszami Biała róża i Groch w „Gromadzie-Rolniku Polskim”. Autorka bartoszyckich legend, fraszek, poezji oraz kolęd, do których melodie układała sama, potem we współpracy z Marią i Stanisławem Zacharewiczami. Wykonanie „Przyśpiewka z Zapaski”, zespół Bartoszyckiego Domu Kultury. Współzałożycielka Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja” (1983). Swoje wiersze publikowała w czasopismach ogólnopolskich: „Nasza Wieś", „Twórczość Robotników", „Gromada-Rolnik Polski" i regionalnych „Gazeta Olsztyńska", „Warmia i Mazury", „Dziennik Pojezierza", almanachach. Była dziennikarką „Wiadomości Bartoszyckich”. Autorka legend związanych z historią ziemi bartoszyckiej. Interesuje się też sztukami plastycznymi (haft i rysunek). Opublikowała zbiorki poezji i legend:

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” 1983-2008 / [red. zesp. Jerzy Sałata, Urszula Drogomir, Jan Bachar]. – Olsztyn : Edytor Wers, 2009.

Zobacz też

  • Tutaj znajdziesz twórczość poetki.