Stulecie Bibliotek na Warmii i Mazurach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wojewódzkie obchody jubileuszowe, zorganizowane w 1969 r. – w styczniu w Mrągowie oraz w maju w Olsztynie i większości miejscowości województwa olsztyńskiego.

Organizator

  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Współorganizator

Przebieg

Opisywane obchody stanowiły inicjatywę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Założeniem jubileuszu było upamiętnienie bibliotek Warmii i Mazur zwłaszcza w kontekście walki z germanizacją. Mecenat nad całokształtem obchodów objął Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Przebieg

Inauguracja obchodów odbyła się pod koniec stycznia w Mrągowie – prawdopodobnie w miejscowej bibliotece[1]. Podczas spotkania wygłoszono dwa wykłady:

  • Rola książki i bibliotek polskich na Mazurach w okresie przedwojennym (Jan Wróblewski
  • Biblioteki powszechne powiatu mrągowskiego w okresie 35-lecia PRL (Wacław Gołowicz)

Odbył się również wernisaż wystawy książek i dokumentów z bibliotek przedwojennych na Warmii i Mazurach. Całość podsumowało uroczyste spotkanie z najstarszymi bibliotekarzami regionu.
Drugą część jubileuszu zorganizowano w maju – w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie otwarto wielką wystawę obrazującą działalność bibliotek polskich na przestrzeni ostatniego stulecia. Ponadto w maju we wszystkich bibliotekach województwa zrealizowano okolicznościowe pomniejsze imprezy – odczyty, spotkania i wystawy.
M.in. w Gromadzkiej Bibliotece Publicznej w Lamkowie odbyła się sesja naukowa oraz uroczystość nadania placówce imienia Franciszka Szczepańskiego, założyciela licznych bibliotek na Warmii i Mazurach.

Bibliografia

  1. Kalejdoskop stulecia : z dziejów bibliotekarstwa olsztyńskiego // „Pojezierze”. 1969, [nr] lato, s. 10.

Przypisy

  1. Brak danych nt. miejsca imprezy.