Stanisław Janusz Monkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Fot. S. J. Monkiewicz.
Źródło: www.e-mazury.com.pl
Album opublikowany przez Wydawnictwo „Bosch”, Olszanica 2006.
Wystawa Warmia, marzec 2007, Galeria Stary Ratusz w Olsztynie.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Źródło: Folder ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1947- ) – piski fotografik, wydawca, autor licznych zdjęć przyrodniczych z Warmii i Mazur

Biografia

Urodził się 2 stycznia 1947 r. Fotografią zainteresował się w wieku 15 lat. Jego pierwszy aparat to model „Druh”, zaś pierwsza lustrzanka „Zenit”. Podstawy wiedzy o fotografii zdobywał samodzielnie z podręczników oraz podczas kursu fotografii czarno-białej i barwnej zorganizowanego przy Studium Fotograficznym w Warszawie. Następnie trafił do tygodnika „Razem”, gdzie poszerzał wiadomości o sztuce fotografowania dzięki kontaktom z uznanymi już wówczas reportażystami. Pierwsze prace dla tygodnika „Razem” cechowała tematyczna różnorodność. Z czasem skupił zainteresowania na przyrodzie i architekturze. Podjął m.in. trud zachowania na zdjęciach wyburzanych poniemieckich domów na terenie piskiej starówki. Cykl czarno-białych zdjęć z tej sesji przekazał Urzędowi Miasta w Piszu. Fotografował również klasztor i bazylikę w Stoczku. Dziś jego prace stanowią dokumentację o wartości konserwatorskiej. Wiele lat pracował z artystą fotografikiem Dymitrem Sprudinem, rejestrując zabytki, detale i wnętrza. Dużą rolę w pracy artystycznej Monkiewicza odgrywa jego żona, z którą obecnie mieszka w Piszu.

Działalność

Po 15 latach fotografowania w sposób tradycyjny, zainteresował się grafiką komputerową i DPT. Fotografuje od czterdziestu lat. W swoim archiwum posiada ponad dwadzieścia tysięcy zdjęć. Ma własne wydawnictwo Grafprint S. Monkiewicz. Od roku 2001 należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego, a w latach 2003 - 2006 pełnił w nim funkcję prezesa Zarządu. Jest również członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP (jako członek rzeczywisty z tytułem Artysta Fotograf /Fotografik/ Rzeczypospolitej Polskiej).

Publikacje

Zamieścił zdjęcia w około 700 publikacjach (kalendarze, foldery, zdjęcia w prasie i czasopismach, m.in. „Rożak”, „Readers Digest”, „Bajer”). Wydał także ponad sto pocztówek. Jego fotografie znajdują się w zbiorach miłośników przyrody w kraju i za granicą. Do ważniejszych publikacji o tematyce regionalnej należą:

  • Warmińsko-Mazurskie (album), Wydawnictwo „Bosz”
  • Przewodnik Warmińsko-Mazurskie, Wydawnictwo „Bosz”
  • Sanktuarium Niepokalanej Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, Centrum Formacji Maryjnej „Salwatoris Mater”;

Wystawy

Janusz Monkiewicz uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, zarówno w kraju jak i zagranicą. Jego prace można było obejrzeć m.in. w Warszawie, Łodzi, Elblągu, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Ełku, Częstochowie, Nowym Targu, a także Hamburgu, Berlinie, Bremie, Hanowerze, Strasburgu, czy w japońskim Aichi. Do ekspozycji indywidualnych należą:

Patronem licznych wystaw autora jest Stowarzyszenie „Dom Warmiński”. Zaprezentowana w 2007 r. wystawa Warmia, ukazująca bogactwo przyrody i kultury regionu Warmii i Mazur, miała charakter inauguracji działalności tego Stowarzyszenia.

Nagrody

Jest laureatem licznych konkursów fotograficznych, z czego za najważniejszy sam autor uznaje I miejsce w kategorii „Ruch” i Grand Prix Konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego za 2002 rok.

Ciekawostki

Pasją Janusza Monkiewicza, obok fotografii są książki, komputer, polityka i wędkarstwo. Największym marzeniem jest przybliżenie nieznanych, pięknych miejsc i zabytków architektury polskiej, jak również dzieła różnych grup etnicznych zamieszkujących w dawnych granicach Polski.

Zobacz też