Sesja Międzynarodowych Spotkań Dramat i Liturgia 1998 (bożonarodzeniowa)

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szósta edycja kilkuletniego cyklicznego projektu teatralno-popularnonaukowego pn. Międzynarodowe Spotkania „Dramat i Liturgia”, zorganizowana przez członków Scholi Teatru „Węgajty” w dniach 9-11 stycznia 1998 r. w Nowym Kawkowie, Węgajtach oraz Olsztynie.

Organizator

Cel

  • swoiste prowokowanie do wspólnych poszukiwań naukowców oraz muzyków, zainteresowanych związkami między dramatem a liturgią
  • stworzenie odpowiednich warunków, pozwalających wszystkim zainteresowanym na włączenie się do przygotowywanych dramatów liturgicznych do wystawienia w realiach dwudziestowiecznej liturgii
  • prezentacja artystów z innych obszarów kulturowych – Serbii i Estonii

Opis

Opisywana edycja imprezy odbyła się w trzech placówkach – w Domu Oazowym w Nowym Kawkowie, w Sali Teatru „Węgajty” oraz w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie.
Kulminacją całości było wykonanie przez Scholę dramatu liturgicznego Ordo Stellae w trakcie uroczystej Jutrzni Gregoriańskiej śpiewanej przez wszystkich uczestników Sesji. Przygotowanie dramatu obejmowało nie tylko zajęcia praktyczne z chorału gregoriańskiego, ale także wykłady naukowców wspierających Scholę merytorycznie, oraz dyskusje.

Program

  • zajęcia z chorału gregoriańskiego (prowadzący: Marcin Burnus-Szczyciński, Damien Poisblaund z zespołu „Organum” Marcela Peresa)
  • wykłady i colloquium (wykładowcy: Andrzej Wolański, Michał Koss, Michał Klinger, ks. Henryk Paprocki, Swietłana Bucka); prowadzenie colloquium: o. Wojciech Czwichocki; zaproszeni do colloquium, m.in.: Rafał Lewandowski, Maria Krzysztof Byrski)
  • 10 stycznia; 17.00 – prezentacja dramatu Ordo Stellae przez Scholę Teatru „Węgajty” oraz chór chłopięcy św. Michała z Tallina (kościół w Nowym Kawkowie)
  • biesiady wieczorne: kolędy, tańce w Sali Teatru „Węgajty” z udziałem Kapeli Wiejsko-Miejskiej „Muzykanci” Jacka Hałasa i Swietłany Buckiej
  • 11 stycznia; 18.30 – wieczór śpiewów bożonarodzeniowych na olsztyńskim zamku (wykonawcy: śpiewak z Serbii Pawle Alsjeniewicz, chór chłopięcy św. Michała z Tallina, Kapeli Wiejsko-Miejskiej „Muzykanci” Jacka Hałasa z Poznania i Zakopanego.

Bibliografia

  1. Zaproszenie : [VI Bożonarodzeniowa Sesja Międzynarodowych Spotkań „Dramat i Liturgia”] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie; nr akc. 128/03/98.\