Swietłana Bucka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
1999 r.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Etnomuzykolog, doktor muzykologii, stała współpracownica Teatru „Węgajty”; mieszka w Mińsku (Białoruś).

Biografia

W czasie nauki w Konserwatorium prowadziła badania terenowe nad folklorem muzycznym obwodu riazańskiego (południowa Rosja) oraz śpiewała w studenckim zespole folklorystycznym Gilarowej. Zafascynowana muzyką cerkiewną – na jej temat pisała pracę doktorską, zaś aby ją lepiej ją poznać, śpiewała w chórze kościelnym. Wraz z aktorami z Francji i Anglii uczestniczyła w warsztatach doskonalących teorię muzyki dawnej oraz praktykę śpiewu, prowadzonych przez Charalambosa Rimbasa (Grecja) oraz Marcela Peresa (Francja). Na kierowanych przez siebie kursach i warsztatach uczyła, jak pracować z głosem – w Moskwie, a od l. 90-tych także w Polsce, m.in. w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, gdzie prowadziła warsztaty emisji głosu. Biorąc udział w licznych sympozjach i konferencjach w Polsce i Rosji, wygłosiła wiele referatów nt. dawnej muzyki cerkiewnej, a także polskich psalmów trójgłosowych. W Olsztynie moderowała warsztaty oddechowo-rezonatorowo-emisyjne.
Stale współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty (od początków jej istnienia) w badaniu i rekonstrukcji (na podstawie zabytków i żywych tradycji) dawnej europejskiej religijnej muzyki wokalnej. W ramach Scholi kierowała projektem opracowania muzycznego polskich wielogłosowych kant i psalmów zapisanych cyrylicą w rękopisach Klasztoru Sołowieckiego, odnalezionych przez nią w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu. Uczyła też podopiecznych fundacji „Muzyka Polskich Kresów”. W Polsce spędza 3-4 miesiące w ciągu roku. Na stałe pracuje i mieszka w Mińsku (Białoruś).

Projekty

Prowadzenie

Prowadzenie

Bibliografia

  1. Mioduszewska, Anna: Szansę trzeba wykorzystać : kultura : warsztaty doktora muzykologii / Anna Mioduszewska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2000, nr 291, s. 12.