Serhij Petryczenko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Dorota Murzynowska
Źródło: http://picasaweb.google.com

Pochodzący z Ukrainy muzyk, śpiewak i aktor Scholi Teatru „Węgajty”.

Biografia

Pochodzi z Kijowa (Ukraina), gdzie przez czternaście lat śpiewał w chórach amatorskich i profesjonalnych, m. in. Państwowym Męskim Chórze Ukrainy. W latach 1988-1991 pracował jako aktor kijowskiego Teatru Studio „Wydybaj”, Uczestniczył również w polsko-ukraińskich wyprawach etnomuzykologicznych na Huculszczyznę, Pokucie i Bukowinę. Od 1992 r. mieszka na Warmii[1], od tego też roku jest aktorem Teatru „Węgajty” i śpiewakiem Scholi Teatru „Węgajty”. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni w rozmaitych konwencjach z Polski i Ukrainy. Zajmuje się ukraińską tradycją lirniczą. Petryczenko gra na lirze autorstwa S. Puchalskiego (2001), na tym instrumencie nauczył się grać samodzielnie. Artysta śpiewa też w chórze parafii prawosławnej w Olsztynie oraz w Akademickim Chórze „Belcanto”.
Współpracował z ukraińską redakcją Radia Olsztyn oraz tygodnikiem ukraińskim „Nasze Słowo”. Śpiewa w chórze Parafii Opieki Matki Bożej w Olsztynie. Od 2001 r. prowadzi w ramach Scholi program autorski „Kanty i psalmy”, poświęcony polsko-ukraińskim związkom kulturowym w XVII w.
Wielokroć uczestniczył jako wykonawca, wykładowca bądź trener podczas festiwali, przeglądów i warsztatów, organizowanych nie tylko w regionie Warmii i Mazur, ale i w całej Polsce (m.in. w 2008 r. podczas Jurty Lirników w Lublinie, czy w 2011 r. w skansenie-zagrodzie w Koźlikach nad Narwią oraz w tym samym roku w Hajnówce).

Bibliografia

Przypisy

  1. Petryczenko zetknął się po raz pierwszy z Teatrem „Węgajty” w Kijowie, podczas tournee zespołu na Ukrainę. Przyjechał na Warmię zaproszony przez zespół na warsztaty.