Roman Maciejewski-Varga

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1954-) – poeta i publicysta pochodzący z Olecka.

Biografia

Urodził się 1 marca 1954 roku w Olecku. Jako nastolatek udzielał się w oleckich zespołach artystycznych. Następnie był członkiem białostockiego teatru prowadzonego przez Wiesława Ślączkę i Wiesława Kazaneckiego. Za debiut poetycki uznaje czytanie wierszy na antenie Radia Białystok, zaś debiut prasowy – druk materiału na łamach miesięcznika Warmia i Mazury w roku 1978.. Obecnie jego wiersze publikowane są na polskich i zagranicznych portalach internetowych.

Mieszka i pracuje w Szczytnie.

Działalność artystyczna

Po skończeniu szkoły średniej wrócił do Olecka i rozpoczął współpracę z Teatrem Meluzyna. Pracował w MDK Olecko, gdzie założył grupę teatralną. Współpracował z Januszem Panasewiczem i Markiem Gałązką.

W 1978 roku Roman Maciejewski-Varga przeprowadził się do Szczytna, gdzie założył międzyuczelniany Teatr Etiuda. Przez kolejnych piętnaście lat pod jego kierownictwem teatr ten zdobywał uznanie i nagrody, w tym finały Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Olsztynie. W tym czasie współpracował również z Teatrem Gamma Eugeniusza Ozgi.

W latach 1977-1982 to okres pobytu w Krakowie. Roman Maciejewski-Varga ukończył tam Studium Teatralne pod kierunkiem prof. Danuty Słomczyńskiej. Występował na deskach krakowskiego Pałacu i Piwnicy Pod Baranami.

Twórczość publicystyczna i literacka

W 1974 roku zaczął zajmować się twórczością literacką i publicystyczną. Twórczość Romana Maciejewskiego-Vargi pojawiła się w almanachach pokonkursowych oraz krajowych i zagranicznych mediach, tłumaczona jest na języki rosyjski,litewski, niemiecki, francuski i angielski.

Publikował też w lokalnej prasie (wybór): Tygodnik Olecki, Kurek Mazurski, Tygodnik szczytno, Akant, miesięcznik Warmia i Mazury, VariArt czy w Gazecie Olsztyńskiej. Jego artykuły pojawiały się w brytyjskich pismach: The Polish Observer, Lejdis, Express Polish.

Współpracował z Radiem Olsztyn i polonijnym radiem Nowy Jork.

Obecnie pracuje nad kolejnym tomem poezji oraz powieścią zawierającą głownie wątki autobiograficzne. Ponadto w planach ma wydanie płyty z własnymi wierszami i piosenkami Antoniego Murackiego.

Publikacje

Najważniejsza:

  • Contemporary Wites of Poland 2000-2014 (anglojęzyczna antologia współczesnych pisarzy z Polski), Wydawnictwo Dreamme Little City (USA), 2013

Obecność w filmie

Zagrał główną rolę w paradokumencie „Podchorążowie” w reż. Krzysztofa Pola (TVP 2) oraz kilka epizodów filmowych:

  • Dziewczyna z Mazur (serial w reż. Juliana Dziedziny)
  • Cztery noce z Anną (film w reż. Jerzego Skolimowskiego)
  • Róża (film w reż. Wojtka Smarzowskiego)

Roman Maciejewski-Varga zajmuje się również produkcją filmów dokumentalnych.

Przynależność do organizacji

  • Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów

Zobacz

  • Oficjalna strona internetowa [1]