Przystanek Olecko 1994

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Pierwsza edycja cyklu imprez Przystanku Olecko, zorganizowana w Olecku, w dniach 18 – 24 lipca 1994 r.

Organizatorzy

Opis

Na program pierwszej edycji Przystanku złożyły się dwie zasadnicze części : Wakacyjne Spotkania Sympatyków „Przystanku Alaska” oraz Multimedialny Festiwal „Źródła Sztuki” – stanowiący autonomiczny program artystyczny towarzyszący „Przystankowi Alaska”[1]. Głównemu programowi towarzyszyły także codzienne imprezy rekreacyjno-sportowe (siatkówka plażowa, gry i zabawy dla dzieci, spływ kajakowy, wycieczki statkiem, żeglowanie), ekologiczne (wycieczki do Puszczy Boreckiej) oraz artystyczne (projekcje filmowe, popisy clownów, audycja radiowa „Przystanek Olecko” – Radio „5” -73,28 MHz). Natomiast z wydarzeń artystycznych do najpopularniejszych należały koncerty muzyczne, imprezy plenerowe, konkursy, spektakle teatralne oraz happeningi i akcje plastyczne.

Program „Przystanku Olecko”[2]

18 lipca (poniedziałek):

  • 11:00 (Sala widowiskowa Oleckiego Centrum Kultury – Przywitanie – Trupa Clownów
  • 12:00 (Plac Wolności) – Happening rowerowy pn. Siła roweru
  • 15.00 (Sala Teatru AGT) – Warsztaty ekologiczne: rolnictwo ekologiczne -PERMAKULTURA - projektowanie osad ekologicznych
  • 15:00 (Sala kina „Mazur”) - Projekcja filmu fabularnego Niedźwiadek
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Projekcja filmu Przystanek Alaska
  • 21:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) – Przypisani Północy (scenariusz, reżyseria i prowadzenie – Marek Gałązka i Wojciech Straszyński - koncert z udziałem : Adama Andryszczyka, Wojciecha Straszyńskiego i Grzegorza Bogdana, Kwartetu „Kwadrat” oraz zespołów: „New North Poland Jazz Band”, „Krzyś Band” i Grupy „Po Drodze”

19 lipca (wtorek):

  • 10:00 (Stadion MOSiR) – Mecz piłkarski „Przystanek Alaska” – „Przystanek Olecko”
  • 10:00 (Sala Teatru AGT) – Spotkanie „Zdrowy styl życia”
  • 11:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) - Spotkanie z Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Indian
  • 13:00 (Stadion MOSiR) - Pokaz psów zaprzęgowych - Sportowy Klub Psów Zaprzęgowych „CZE-NE-KA”
  • 14:30 (Plaża LOK) – Otwarcie Miasteczka Indiańskiego
  • 15:30 (Sala kina „Mazur”) - Projekcja filmu Tańczący z Wilkami
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Projekcja filmu Przystanek Alaska oraz spotkanie z dyrekcją Programu II TVP (Nina Terentiew i Maciej Domański)
  • 21:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) – Scena Otwarta z udziałem gwiazd wieczoru:

Indianistyczny Zespół Folklorystyczny Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian „Washrta” oraz zespołu „Open Folk” 20 lipca (środa):

  • 10:00 (Stadion MOSiR) – Marszobieg o puchar Jeziora Olecko Wielkie
  • 11:00 (Sala Teatru AGT) - Spotkanie pt.: Co możesz zrobić dla zdrowia i środowiska w mieście
  • 14:30 (Stadion MOSiR) – Mistrzostwa Świata w Zbieraniu Śmieci
  • 15:30 Sala kina „Mazur”) – Projekcja filmu Goryle we mgle
  • 15.30 – GRAFITTI - akcja plastyczna pod kierunkiem Zbyszka Mieruńskiego z udziałem „Buble Mana” (Gary Thomasa) i „Magie Orchestra” (Romuald Popłomyk)
  • 17:00 – Wyjazd do Puszczy Boreckiej na Zgromadzenie Wszystkich Istot
  • 17:00 (Galeria Prezentacji Oleckiego Centrum Kultury - Otwarcie wystawy plastycznej - wernisaż prac Marka Sobczaka
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) - Projekcja filmu Przystanek Alaska
  • 21:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) - Scena Otwarta z udziałem zaproszonych gwiazd: Andrzeja Garczarka i zespołu „Little Magie”

21 lipca (czwartek):

  • 10:00 (Stadion MOSiR) – Wyścigi rowerów górskich w ramach Górskich Wyścigów Kolarskich o Puchar Jezior Mazurskich (organizator - SC „Kolarzyk” z Ełku)
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Projekcja filmu Przystanek Alaska
  • 21:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) - Scena Otwarta z udziałem zaproszonych gwiazd: zespołów „Harlem” i „Misja”

22 lipca (piątek):

  • 10:00 (Plaża miejska) – „Kajakowy pościg za bobrem Olecko-Sedranki”
  • 11:30 (Plaża miejska) - Spektakl „Trupy Clownów”
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Projekcja filmu Przystanek Alaska

23 lipca (sobota):

  • 10:00 (Plaża miejska) - Regaty wioślarskie
  • 10:00 (Korty MOSiR) - Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego (cz. l)
  • 17:00 – Zawody wędkarskie o puchar Burmistrza Olecka – „Szyjka”
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Projekcja filmu Przystanek Alaska

24 lipca (niedziela):

  • 10:00 (Korty MOSiR) – Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego (c.d)
  • 12:00 (Plaża miejska) – II Olecki Otwarty Maraton Pływacki – V Sportowe Igrzyska Solidarności i pokaz ratownictwa wodnego
  • 17:00 (Plac Wolności) – Akcja Ślad Alaski w Olecku - Plac Wolności
  • 20:00 (Plac Wolności) – Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba (happening artystyczny - wspólna parada wszystkich uczestników)
  • 21:00 („Amfiteatr nad Jeziorem”) – Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba (scenariusz i reżyseria: Wojciech Straszyński i Marek Gałązka – koncert z udziałem: Jerzego „Juniora” Stachury, Bogdana Szczepańskiego i Jana Kondraka oraz zespołów: „Kwartet Jorgi” i Grupy Balladowej „Po Drodze”

Program Festiwalu „Źródła Sztuki”[3]

21 lipca (czwartek):

  • 15:00 (Galeria Prezentacji Oleckiego Centrum KulturyZłota Skała - prezentacja audiowizualna Sławomira Gołaszewskiego
  • 16:30 (Sala Teatru AGT) – „Akademia Ruchu” – performance Jolanty Krakowskiej Opowieści Czerwonego Kapturka
  • 17:30 (Galeria Prezentacji Oleckiego Centrum KulturyVideo Nove - program międzynarodowy (Niemcy, Belgia) - część l (prowadzenie - Robert Kucharski)
  • 19:30 (Sala Teatru AGT) – Teatr „Akademia" – Stół - performance Zuzanny Sadowej i Dariusza Kunowskiego
  • 20:30 (Plac Wolności) – Spektakl Uczty duchowe - „Akademia Ruchu”

22 lipca (piątek):

  • 10:00 (Sala Teatru AGT) – Spektakl Wypukły - Teatr „Wierzbak”
  • 13:00 (Sala Teatru AGT) – Spektakl Maleńki Grinu - Teatr „Lida" (Moskwa)
  • 16:00 Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.) – „Bractwo Ubogich” - koncert pieśni religijnych
  • 17:00 (Sala Teatru AGT) – Czytanie Ginsberga - Peter Redman (Anglia)
  • 17:30 (Plac przy Oleckim Centrum Kultury – „Akademia Ruchu” – performance pt.: Granica w wykonaniu Janusza Bałdygi
  • 18:00 (Galeria Prezentacji Oleckiego Centrum KulturyVideo Nove - program międzynarodowy (Anglia, Francja) – część II
  • 19:00 (Sala kina „Mazur”) – spektakl Dong - Teatr „Cinema”
  • 20:45 (Stare Magazyny) – spektakl Pojazd - Teatr „Akademia”
  • 21:30 („Amfiteatr nad Jeziorem”) – koncert z udziałem zespołów: „Hilka” (Ukraina) oraz Kwartetu Jorgi
  • 23:30 (Jezioro Olecko Wielkie) – akcja pn. Unosił się nad wodami w wykonaniu Jarka Kłaputa
  • 24:00 („Dzika plaża”) – spektakl Polskie głosy – „Akademia Ruchu”

23 lipca (sobota):

  • 10:00 (Sala Teatru AGT) – spektakl Anaglify - Teatr „Wierzbak”
  • 13:00 (Sala Teatru AGT) – spektakl Czajka - Teatr „Lida” (Moskwa)
  • 16:00 (Sala Teatru AGT) – koncert zespołu „Bractwo Ubogich” i Przyjaciele
  • 18:00 (Galeria Prezentacji Oleckiego Centrum KulturyVideo Nove - program polski
  • 19:00 (Sala kina „Mazur” – spektakl Dong - Teatr „Cinema”
  • 20:30 (Stare Magazyny) – spektakl Pojazd - Teatr „Akademia”
  • 21:00 (Stare Magazyny) – performance Jarka Kłaputa – Co na górze, to na górze, co na dole, to na dole
  • 21:30 (Plaża miejska) – spektakl Poezja wodna – „Akademia Ruchu”
  • 22:00 (Plac Wolności) – performance Witolda Chmielewskiego - Olecko - środek świata
  • 22:15 („Amfiteatr nad Jeziorem”) – Koncert na Skale z udziałem zespołów: „Złota Skała”, „Strumień”, „Księżyc”, „Emocja”, „Night Come” „Świetliki” i PRL, „Raz, Dwa, Trzy”, „Frank Rubel”, „Klan” oraz Lecha Janerki

24 lipca – niedziela:

  • 14:00 (Plac Wolności) – Miejsce, z którego patrzymy na świat - pokaz warsztatów plastyczno-teatralnych Witolda Chmielewskiego i Teatru „Wierzbak”
  • 16:00 (Sala Teatru AGT) – Spotkanie końcowe Festiwalu Źródła Sztuki
  • 18:00 (Sala Teatru AGT) – Asunta Akt - pokaz pracy

Przypisy

  1. Zob.: archiwum „Przystanku Olecko”
  2. Według informacji z oficjalnej strony organizatora Przystanku
  3. Zob.: archiwum „Przystanku Olecko”

Zobacz też

Oficjalna strona organizatora oraz archiwum Przystanku Olecko