Przystanek Olecko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Organizowany od 1994 roku w Olecku. W formule „Przystanku” mieszczą się zarówno spotkania integracyjne, artystyczne i rekreacyjne, jak i różnego rodzaju konkursy, koncerty oraz warsztaty. Całość cyklu imprez trwa około tygodnia – począwszy od drugiej połowy lipca do początku sierpnia.

Organizatorzy

Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”

Historia

Bezpośrednią inspiracją organizacji „Przystanku” był serial „Przystanek Alaska” emitowany w latach 90-tych w TVP 2. Pomysłodawcami byli: Marek Gałązka i Bohdan Skrzypczak – ówczesny dyrektor Oleckiego Centrum Kultury. Pierwszy „Przystanek” był adresowany głównie do sympatyków serialu. Organizatorzy pragnęli stworzyć coś w rodzaju nieformalnego stowarzyszenia sympatyków tego serialu. Z czasem idea ta uległa pewnej transformacji – „Przystanek” stał się interdyscyplinarną imprezą dla wielopokoleniowej publiczności i z każdym rokiem oferta programowa festiwalu ulegała poszerzeniu. W ramach „Przystanku” odbyły się koncerty ponad trzystu wykonawców – gwiazd muzyki z Polski i zagranicy, widowiska plenerowe znanych grup teatralnych, happeningi, performance oraz warsztaty twórcze adresowane do młodych uczestników. Każdego roku, na zakończenie imprez, odbywa się w centrum miasta artystyczna parada, która gromadzi tysiące widzów.

Edycje

Bibliografia

  1. Andrzejewska-Jurgiel, Anna: Niepełna historia Przystanku / Anna Andrzejewska-Jurgiel // „Warmia i Mazury”. – 2001, nr 7, s. 22-23.

Zobacz też

Archiwum wydarzeń „Przystanku Olecko”