Przegląd Alternatywnych Form Teatralnych w Biskupcu

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cykliczna impreza teatralna organizowana w Biskupcu, nie mająca charakteru konkursowego.

Organizator

  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koło w Biskupcu
  • Koordynator Przeglądu – Piotr Kubarewicz

Cele

  • Spotkanie i integracja twórców ze środowisk amatorsko zajmujących się teatrem oraz widzów pełnosprawnych i niepełnosprawnych intelektualnie
  • Stworzenie warunków do przełamywania stereotypów i barier
  • Prezentacja dorobku artystycznego zaproszonych grup teatralnych

Opis

Myślą przewodnią są słowa Jonathana Carrolla – Teatr jest w dużej mierze po prostu terapią grupową z udziałem publiczności”. W Przeglądzie biorą udział zaproszone teatry niepełnosprawnych oraz teatry szkolne i studenckie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, teatry nie rywalizują między sobą. Organizatorzy uważają, że sztuka teatralna jest fenomenalnym polem do dialogu pomiędzy niepełnosprawnymi i tak zwanymi pełnosprawnymi, dlatego zapraszają wszystkich miłośników sztuki teatralnej do współtworzenia Przeglądu i czerpania radości z oglądania niestandardowych spektakli w niestandardowym towarzystwie[1]. Pierwszy Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań gospodarzy imprezy – Teatru Dźwięku, działającego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Biskupcu. Zainteresowanie z jakim został przyjęty skłoniło organizatorów do kontynuacji spotkań. Koordynator Przeglądu, Piotr Kubarewicz stwierdza - „Osobiście odczułem, że Przegląd ma sens i warto go kontynuować, kiedy spotkałem się z dwiema opiniami. Pierwszą usłyszałem od reżysera jednego z występujących teatrów szkolnych, który powiedział, że nie zdawał sobie sprawy, że niepełnosprawni, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, mogą tak fenomenalnie grać na scenie. Z drugą opinią zetknąłem się na widowni rozmawiając z nauczycielką, która przyszła oglądać występy razem z grupą uczniów, na której ogromne wrażenie wywarła "mieszana" publiczność. Uczniowie i oficjele siedzieli obok osób niepełnosprawnych, nie było widać granic, widownia była różnorodna tak, jak różnorodne jest społeczeństwo, w którym żyjemy [2] Występy obserwowane są przez Gremium Ekspertów, które dokonuje ogólnej oceny oraz podsumowania, wręcza upominki i nagrody. Impreza organizowana jest na scenie Biskupieckiego Domu Kultury.

Nagrody

Przegląd Alternatywnych Form Teatralnych został wyróżniony statuetką „SUKCES 2009” w kategorii – Kultura, podczas XIV Gali „Sukcesy 2009”


Edycje

Bibliografia

  1. Przegląd Alternatywnych Form Teatralnych. – Biskupiec : Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzieniem Umysłowym Koło w Biskupcu, 2009. – 33, [1] s.

Przypisy

  1. .http://www.teatr-dzwieku.pl/paft.html [dostęp 11. 12. 2010]
  2. Kubarewicz, Piotr, Przegląd Alternatywnych Form Teatralnych, „Pod Tytułem”, 2008, nr 4


Zobacz też