Portret Krzysztofa Dönhoffa z pałacu w Drogoszach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Malarstwo Warmii i Mazur od XV do XVIII wieku, Olsztyn 1978, il. 34.

XVII-wieczny zabytek sztuki malarskiej pochodzący z pałacu w Drogoszach koło Kętrzyna.

Historia

Portret został namalowany w 1609 roku przez nieznanego z nazwiska malarza. Obecnie stanowi jeden z eksponatów w kolekcji portretów rodu Dönhoffów w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dzieło pochodzi z pałacu w Drogoszach koło Kętrzyna. Należy do grupy dzieł z początku XVII wieku, które cechuje przedstawianie modela bez większego ujęcia psychologicznego, typowe dla sztuki prowincjonalnej. Obraz powstał zapewne na polecenie przedstawicieli rodu, którzy u progu swojej kariery w Prusach, realizowali także swoje ambicje na polu artystycznym.

Opis

Dzieło wykonano techniką olejną na płótnie. Praca ma wymiary 105 x 78 cm. Poddany był pełnej konserwacji w 1966 roku. W tym samym czasie i tą samą ręką artysty namalowany został portret Agnieszki Dönhoff, żony Krzysztofa Dönhoffa.

Charakterystyka

Portret przedstawia Krzysztofa Dönhoffa (z rodu Dönhoff, herbu Dönhoff), urodzonego około 1550 roku, wojewodę inflandzkiego, zmarłego przed 1622 rokiem, ojca Henryka Dönhoffa (1585-1659). Obraz ukazuje mężczyznę ubranego w ciemny strój z szeroką białą kryzą zapiętą wokół szyi. Na ramionach ma płaszcz z sobolowego futra. Pełną twarz o ciemnej karnacji, drobnych wąskich ustach i dużych oczach, okalają brązowe włosy w ciemnym odcieniu oraz jaśniejsza broda i wyraźnie ciemniejsze, wymodelowane wąsy. Postać namalowana została do pasa w pozycji en trios quarts. Dumną postawę podkreśla nie tylko strój, ale też poza, uniesiona głowa i układ rąk. Lewa dłoń wsparta jest na rękojeści szpady przytroczonej do boku, w prawej natomiast magnat trzyma brązową rękawiczkę. Mężczyzna ukazany został na tle zielono-brązowej draperii. W prawym górnym rogu widnieje kartusz z herbem rodu Dönhoffów (z symbolem głowy dzika w tarczy). W lewym natomiast umieszczony został napis w języku niemieckim: „Christoffer Dönhoff Erbgeseken auff Abbien. Attiens ect. [...]”

Zobacz też

Bibliografia

  1. Sztuka dawna w zbiorach muzeów województwa olsztyńskiego. - Olsztyn : Wojewódzki Konserwator Zabytków, 1971. - S. 39, il. 30.
  2. Wróblewska, Kamila: Malarstwo Warmii i Mazur od XV do XVIII wieku / Kamila Wróblewska. - Olsztyn : Pojezierze, 1978. - S. 14, 32, il. 34.