Piotr Krupski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Piotr Krupski (Fot. Klaudyna Gawłowska)

Obecnie cymbalista a dawniej kompozytor muzyki elektronicznej, syntezatorzysta.

Biografia

Piotr Krupski urodził się 19 maja 1972 roku w Elblągu. Wnuk Józefa Krupskiego. Z zawodu inżynier, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Twórczość

Koncert Piotra Krupskiego podczas Elektronicznych Pejzaży Muzycznych, Elbląg 2008. Fot. Klaudyna Gawłowska
Koncert Piotra Krupskiego na cymbałach wileńskich, Kadyny 2012. Fot. Klaudyna Gawłowska

W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt utworów. Debiutem fonograficznym Piotra Krupskiego była kaseta "Kombimus" wydana przez OLD-SKOOL w 2005 roku. Do jej nagrania zostali zaproszeni: Tomasz Łosowski - jeden z najlepszych polskich perkusistów, Dariusz Knitter - gitarzysta oraz Bartosz Turkowski - basista. Kompozycje zostały nagrane we własnym studiu. Muzyka ta potrafi wyciszyć, uspokoić, poruszyć wyobraźnię. Poza wspomnianą kasetą, Piotr Krupski nagrał trzy autorskie płyty: "Światło prawdy", "Planeta RX" i "Elbing 1904", na której znajdują się utwory nawiązujące do historii miasta Elbląga.

Muzyka elektroniczna Piotra Krupskiego kilkakrotnie zagościła w Programie 3 Polskiego Radia w audycji Jerzego Kordowicza "Studio el-muzyki". W 2008 roku doszło do osobistego udziału Piotra Krupskiego w tej audycji. W tym samym roku pojawił się on w "El-Stacji" Marka Kwiatkowskiego.

Piotr Krupski, wykonując własne kompozycje elektroniczne, koncertuje wraz z Bartoszem Turkowskim (gitara basowa, perkusja elektroniczna Simmons) z materiałem z płyt "Kombimus" i "Elbing 1904". Wspólnie wystąpili oni na "Elektronicznych Pejzażach Muzycznych" w Olsztynie i Elblągu w 2008 r., "World Electronic Music Festival" w Słubicach w 2009 r. i "The Day Of Electronic Music" w Cekcynie w 2011 r. W latach 2010-2012 została nagrana nowa płyta "Piotr Krupski & Friends - Electronic Worlds", która nie została jeszcze wydana. W nagraniach udział wzięli zaprzyjaźnieni muzycy: Władysław 'Gudonis' Komendarek, Sławomir Łosowski, Tomasz Łosowski, Andrzej 'Andymian' Mierzyński, Christian Rössle, Sebastian Orda-Sztark i Dariusz 'DaWi' Wilk a mastering wykonał Dieter Werner.

Od 2012 roku Piotr Krupski koncertuje na cymbałach wileńskich. Tradycję tę odziedziczył on po swoim dziadku Józefie Krupskim. W 2014 roku podczas Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie został wytypowany do wzięcia udziału na 49. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w roku kolejnym. Na tym festiwalu w 2015 r. zdobył II nagrodę w kategorii "Folklor - kontynuacja". W 2016 r. na VI Edycji Konkursu Stara Tradycja w Warszawie został jednym z jego laureatów.

Zobacz

Oficjalna strona Piotra Krupskiego