Pamiątkowy Medal Grunwaldzki

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Okazjonalna, artystyczna, regionalna forma rzeźbiarska, powstała w 1986 r. z okazji obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r.

Historia

W 1986 r. powstały aż trzy formy Pamiątkowego Medalu Grunwaldzkiego – staraniem w różnoraki sposób zaangażowanych w doroczne obchody z Bitwy pod Grunwaldem większych instytucji:

Opis

Edycja Muzeum Warmii i Mazur

Medal wykonany z brązu; okrągły; o średnicy 7 mm. Opisywany przedmiot był dziełem artysty medaliera Edwarda Gorola.
Na awersie wygrawerowano postać króla Władysława IV Jagiełły, siedzącego na koniu i unoszącego nad głową skrzyżowane dwa miecze. Pod nim umieszczono chorągwie pokonanego Zakonu Krzyżackiego oraz herb Królestwa Polskiego – tarczę z Białym Orłem. Brzeg okalał napis „Daj na zwycięstwo – zgubę najezdnikom”. Na rewersie zaprezentowano fragment obecnego Pomnika Grunwaldzkiego, stojącego na polu bitwy, pod nim zaś wizerunek Orderu Krzyża Grunwaldu.

Edycja Domu Książki

Medal wykonany z brązu; prostokątny; o wymiarze 6 x 7 cm. Opisywany przedmiot zaprojektowała artystka plastyk Barbara Lis-Romańczuk, a model wykonały Zakłady Odlewnicze Pracowni Sztuk Plastycznych w Toruniu.
Na awersie wygrawerowano chorągiew królewską z tzw. orłem Jagiełłowym. Na rewersie znajdował się napis „1410 – Grunwald”, u dołu medalu zaś – symbol wydawcy, czyli Domu Książki w Olsztynie.

Edycja Grunwaldzkiej Rady Narodowej

Medal wykonany z brązu; prostokątny; o wymiarze 8 x 9 cm. Opisywany przedmiot zaprojektowała artystka plastyk Barbara Lis-Romańczuk, a model wykonały Odlewnia Metali Kolorowych w Warszawie.
Na awersie wygrawerowano orła z czasów Jagiellonów, brzeg zaś okalał napis „Gminna Rada Narodowa w Grunwaldzie”. Na rewersie znajdował się pęk spiżowych masztów z Pola Grunwaldzkiego oraz symboliczne dwa miecze.

Bibliografia

  1. Pamiątkowe Medale Grunwaldzkie // „Biuletyn Grunwaldzki”. – 1986, nr 2, s. 51-52.