Otto Schliwinski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Otto Schliwinski – w drodze przez pięć kontynentów, Olsztyn, 1992, s. [57].
Wieś w okolicy Ełku, technika mieszana.
Źródło: de.wikipedia.org
Ulica wiejska w pobliżu Ełku. Mazury, rysunek.
Źródło: Otto Schliwinski – w drodze przez pięć kontynentów, Olsztyn, 1992, s. [11].
Śniardwy.
Źródło: de.wikipedia.org

(1928- ) – malarz, grafik, rysownik

Biografia

Urodził się 5 marca 1928 r. we wsi Mołdzie na Mazurach (w okolicach Ełku), w rodzinie hodowcy koni. W 1945 r., jako szesnastolatek musiał opuścić rodzinne strony. Trafił do Essen, gdzie przeżył bombardowanie. Jako inżynier planowania pracował do 1978 r. Wcześniej jednak podjął studia z malarstwa i grafiki w Gelsenkirchen. Studiował w Folkwang School w Essen. W 1979 r. założył własną firmę, najpierw w Essen następnie w Garmisch-Partenkirchen, gdzie mieszka do dziś. Był także wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sydney i Brisbane. Odbył podróże po wszystkich pięciu kontynentach świata, co znajduje odbicie w temayce jego prac. Obecnie pracuje w Essen.

Twórczość

W 1987 r. po raz pierwszy od wyjazdu z Prus Wschodnich wrócił na Mazury. Wrażenia opisuje następująco: „Krajobraz zastałem ten sam, ale ludzi, których przedtem znałem, już nie ma. Obcy, nieznani żyją teraz na Mazurach, między innymi przesiedleńcy, tacy sami jak ja. Ojczyzna jest dla mnie wspomnieniem z dawnych lat, ona żyje w moich rysunkach i w moich obrazach”.[1] Stałym motywem twórczości Schliwinskiego, zarówno tej „mazurskiej”, jak i inspirowanej podróżami, jest człowiek w zmiennym, wielokulturowym świecie, widziany z perspektywy tłumu, zbiorowiska, „ludzkiego morza”. Innym tematem jest pejzaż lub krajobraz miejski, bez wyraźnie zaznaczonych postaci ludzi, jednak wyrażający ich specyficzną obecność. Trzecim, charakterystycznym elementem obrazów tego artysty są drogi, ulice, wąskie i „wciągające” tłoczących się i popychających nawzajem ludzi. W nich najczęściej dostrzec można refleksje i osobiste przeżycia związane z ucieczką z Prus Wschodnich. Artystę określa się mianem ambasadora spotkań międzyludzkich na płaszczyźnie artystycznej.

Wystawy

Swoje prace wystawiał od 1961 r. (po raz pierwszy w Ruhrlandmuseum). Wziął udział w ponad 60 ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych oraz wizytach studyjnych w ponad 74 krajach (często za pośrednictwem Goethe-Institut). Jego prace eksponowano także na Warmii i Mazurach:

Nagrody i odznaczenia

  • Złoty Medal Międzynarodowego Parlamentu USA
  • Złoty Medal Accademia Italia
  • Złoty Medal im. Mikołaja Kopernika nadawany przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Nagroda Kulturalna Stowarzyszenia Prus Wschodnich (1997)

Przypisy

  1. Otto Schliwinski – w drodze przez pięć kontynentów. Ludzie – ulice – krajobrazy, Olsztyn, Muzeum Warmii i Mazur, 1992, s. 5.

Bibliografia

  1. Otto Schliwinski – w drodze przez pięć kontynentów. Ludzie – ulice – krajobrazy. -Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1992. – Katalog wystawy z archiwum WBP w Olsztynie.

Zobacz też