Ostróda Reggae Festival 2005

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR


Druga edycja festiwalu w nowej formule, będącego kontynuacją „Ost-Rock Reggae Festiwal”. Zorganizowany w Ostródzie w dniach 12 – 14 sierpnia 2005.

Organizator

  • Agencja „Positive Music Promotion”
  • Biuro Promocji Miasta Ostróda

Przebieg

Festiwal odbył się na terenach kompleksu wojskowego „Białe Koszary” w Ostródzie. Organizatorzy przygotowali dla zespołów dwie duże sceny oraz dwie dla tzw. „sound systemów”. Uruchomiono także kino festiwalowe. W ciągu trzech dni, na dwóch scenach, zaprezentowało się czterdzieści pięć zespołów, a w tym siedem z zagranicy. Odbył się również konkurs młodych zespołów, w którym wystąpiło sześć grup.

Program[1]

Scena „Red Stage”

  • 12 sierpnia (piątek)
    „Manipulators” (FR), „Habakuk” (PL), „Maleo Reggae Rockers” (PL), „Groove Corporation / Over Proof Sound System” (GB)
  • 13 sierpnia (sobota)
    „ Vavamuffin” (PL), „Indios Bravos” (PL), „Nucleos Roots” (GB), „High Tone” (FR)
  • 14 sierpnia (niedziela)
    „Immanuel” (PL), „Daab” (PL), „Bakshish” (PL), „Twinkle Brothers” (JAM/GB), „Duberman” (PL)

Scena „Green Stage”

  • 12 sierpnia (piątek)
    „Project Zion” (PL), „Yallency Brown” (DE), „Rebelion” (PL), „Dubska” (PL), „Etna” (PL)
  • 13 sierpnia (sobota)
    Koncerty konkursowe oraz: „Stage of Unity” (PL), „Lion Vibration” (PL), „Africonnect” (PL)
  • 14 sierpnia (niedziela)
    „Yere Yere Li” (PL), „Fari” (PL), „Positive” (PL), „Faya” (PL), „Natanael” (PL), „Cała Góra Barwinków” (PL), „Negril” (PL)

Scena „Yellow Sound System Stage”

  • 12 sierpnia (piątek)
    „Olsztyn Reggae Amatorz”, „Gwoździu Selecta” (PL), „Singledread Sound System (PL), „Love Sen-C Music Sound System” (PL)
  • 13 sierpnia (sobota)
    „Abselector” (PL), „Yasman & Tony Junior” (CUB), „Rub Pulse” (PL), „Obora Records” (PL)
  • 14 sierpnia (niedziela)
    „Tisztelet & JSM Rootskontrolla” (PL), „DJ Feel-X” (PL), „Zjednoczenie Sound System” (PL)

Scena „Tent-Field Stage”

  • 12, 13, 14 sierpnia
    „RootsManufaktura – jamaican mobile open air soundsytem by Alik Dziki & Dj Leo”

Uczestnicy konkursu

  • „Bambi” (Żuromin)
  • „Devoted & Rudd Sound” (Lublin)
  • „Geto Blasta” (Lublin)
  • „Kometa Marleja” (Żory)
  • „Power of Trinity” (Koluszki)
  • „Tabu” (Wodzisław Śląski)

Nagrody

  1. Nagroda jury ufundowana przez Burmistrza Miasta Ostróda (1500 PLN)
  2. Nagranie płyty w studiu Radia Olsztyn
  3. Wydanie płyty – agencja pismo „Positive Music Promotion”

Pozostałe nagrody:

  • najlepsza sekcja rytmiczna – 500 PLN (ufundowana przez Starostę Ostródzkiego)
  • najlepszy wokalista – 500 PLN (ufundowana przez Starostę Osterode am Harz )
  • najlepszy instrumentalista – 500 PLN (ufundowana przez Burmistrza Osterode am Harz )

Laureaci

  • Nagroda jury oraz nagranie i wydanie płyty – zespół „Tabu” z Wodzisławia Śląskiego
  • Najlepszy wokalista – Marcel Galiński („Junior Stress”) z zespołu „Geto Blasta” z Lublina

Jury

  • Włodzimierz Kleszcz – przewodniczący
  • Mirosław „Maken” Dzięciołowski
  • Jarosław „Jarex” Kowalczyk – zespół „Bakshish”

Bibliografia

  1. Giniewicz, Marek: Ostróda Reggae Festiwal : grali, śpiewali i tańczyli przez cały weekend / Marek Giniewicz // „Gazeta Olsztyńska”. - 2005, nr 192, dod. „Gazeta Ostródzka”, nr 33, s. 8.

Przypisy

  1. Według informacji z portalu DlaStudenta.pl