Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szkolny amatorski zespół mieszany, istniejący od 2004 r.

Historia

Zespół powstał w 2004 r. z inicjatywy Michała Bukowskiego, dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach i miłośnika orkiestr muzyka i instrumentów dętych. W realizacji przedsięwzięcia utworzenia orkiestry pomógł mu Adam Sierzputowski (Starosta Powiatu Olsztyńskiego) oraz Bogdan Aleksiejczuk (Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej). Dzięki niemu Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zorganizowała i sponsorowała warsztaty muzyczne dla uczniów. Część instrumentów zespół otrzymał po byłej orkiestrze strażackiej z Dobrego Miasta, inne oraz stroje kupiono ze środków szkoły i rady rodziców.
Orkiestra w Smolajnach jest jedną z nielicznych szkolnych orkiestr dętych. Tworzą ją uczniowie oraz nauczyciele i profesjonalni muzycy: Sylwia Znamierowska, Zbigniew Siwek (prowadzi własny zespół Zbigi Band) i Józef Morusiewicz (muzyk Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, nauczyciel w Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, prowadzi własny zespół Bras Fife).

Działalność

Orkiestra liczy kilkunastu członków. W repertuarze ma m.in. standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, a także hymn szkolny. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu.
Zespół koncertuje m.in. na szkolnych uroczystościach i na wyjazdach. Grał m.in. w filharmonii olsztyńskiej na Dzień Dziecka i na targach rolniczych WODR w Olsztynie. Dał też cztery koncerty w Berlinie, w ramach wyjazdu studyjnego. W nagrodę muzycy ze Smolajn mogli obejrzeć wnętrze Filharmonii Berlińskiej.
26 stycznia 2007 roku orkiestra zagrała na imprezie podsumowującej konkurs Sukcesy 2006 w Biskupcu.

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Dzisiaj gramy stary, dobry jazz : w szkolnych orkiestrach dętych jest jakaś siła... / Władysław Katarzyński. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2011, nr 54, s. 6.

Zobacz też