Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” - 2017

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

XLIV Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zorganizowano w dniach 28 czerwca - 1 lipca 2017 r.

Organizator

Patronat honorowy

  • Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Urząd Miasta Olsztyna

Partnerzy

Przebieg Festiwalu

Wieczór 28 czerwca 2017 r. rozpoczął się na dziedzińcu zamkowym koncertem Joanny Lewandowskiej, która wystąpiła z recitalem "Mężczyźni mojego życia…. Marek G. z Krakowa".

Artystce towarzyszył zespół w składzie:

  • Michał Zawadzki - fortepian,
  • Maciej Szczyciński - kontrabas,
  • Robert Siwak - instrumenty perkusyjne,
  • Robert Murakowski - trąbka

Wieczór zakończył Grzegorz Bukała, który zaprezentował swój recital "Rozważania nad niedopitą szklanką". Towarzyszył mu zespół pod kierownictwem Marcina Partyki.


Wieczór 29 czerwca 2017 r. rozpoczął się na dziedzińcu zamkowym koncertem konkursowym. Uczestnicy konkursu wystąpili z pierwszym utworem, a wysłuchało ich jury w składzie:

1. Basia Raduszkiewicz

2. Mirosław Czyżykiewicz

3. Jerzy Satanowski


Kolejność występów:
1.Zespół Cztery Pory Miłowania Śmiech i łza – sł. Piotr Konczak, muz. Michał Miotke

2.Klaudia Szarowska (Sieradz) Walczyk z filmu „Halo Szpicbródka” – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski

3.Karolina Świętochowska (Wólka Mińska) A bokser boym / Pod dobrym drzewem – sł Andrzej Głowacki, muz Chava Alberstein

4.Angelika Stosio (Marki) Błogosławię zło – sł i muz Jacek Kaczmarski

5.Grzegorz Paczkowski (Warszawa) Ostatnia chwila przed skokiem w ciemność – sł i muz własne

6.Marta Horyza (Wrocław) Przyśpiewka byle jaka o europejskości Polaka – sł i muz Jacek Kaczmarski

7.Paulina Serwatka (Warszawa) Trzeba marzyć – sł Jonasz Kofta, muz Janusz Strobel

8.Paulina Talarska (Zambrów/Warszawa) Jeżeli chcesz – sł i muz Marcin Kydryński

9.Gabriela Kundziewicz (Wasilków) Po tobie – sł i muz własne

10.Matylda Staneyko (Olsztyn) Śpiew murów – sł Tadeusz Gajcy, muz Paweł Gawlik

11.Nastia Smirnova (Linowo k. Świecia nad Osą) Żyłam tylko snem – sł Andrzej Poniedzielski, muz Tadeusz Woźniak

12.Weronika Sydow (Gdynia) Po prostu – sł i muz własne

13.Marika Klarman (Wrocław) Leniwa głowa – sł Wiesław Dymny, muz Grzegorz Turnau

14.Alicja Juszkiewicz (Olsztyn/Warszawa) Ogrzej mnie – sł Wojciech Młynarski, muz Włodzimierz Korcz

15.Łukasz Jędrys (Olsztyn) Pasażer – sł Piotr Rogucki

16.Natalia Zaręba (Wólka Kozodawska) Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos – sł i muz Grzegorz Tomczak

17.Dorota Kuziela „Sowa” La folia – sł i muz własne

18.Duet Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Nowy Sącz) Tą uliczką – sł Michał Bronisław Jagiełło, muz Jan Kondrak

Wieczór zakończył Marek Dyjak, który zaprezentował swój materiał z najnowszej płyty "Pierwszy śnieg".


Wieczór 30 czerwca 2017 r. rozpoczął się na dziedzińcu zamkowym koncertem konkursowym. Uczestnicy konkursu wystąpili z pierwszym utworem, a wysłuchało ich jury w składzie:

1. Basia Raduszkiewicz

2. Mirosław Czyżykiewicz

3. Jerzy Satanowski

Kolejność występów:

1. Natalia Zaręba (Wólka Kozodawska) Byłam sama, jestem sama - sł Agnieszka Osiecka, muz Jacek Mikuła

2. Angelika Stosio (Marki) Świadoma ciała – sł Paweł Konopczyński, muz Jacek Kaczmarski

3. Gabriela Kundziewicz (Wasilków) Prosto – sł i muz własne

4. Grzegorz Paczkowski (Warszawa) Historia, jakich wiele – sł i muz własne

5. Nastia Smirnova (Linowo k. Świecia nad Osą) Domek z kart – sł Miłka Malzahn, muz Zbigniew Poliszczuk

6. Zespół Cztery Pory Miłowania (Wejherowo) Litania do…. – sł. Piotr Konczak, muz. Michał Miotke

7. Karolina Świętochowska (Wólka Mińska) Marianne c’est la petite – sł Halina Poświatowska, muz Andrzej Kurylewicz

8. Paulina Talarska (Zambrów/Warszawa) Pocałunki – sł Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, muz Zygmunt Konieczny

9. Łukasz Jędrys (Olsztyn) Hydra – sł i muz własne

10. Dorota Kuziela „Sowa” (Wrocław/Gdynia) Tylko kołysanka – sł Justyna Holm, muz Przemysław Gintrowski

11. Klaudia Szarowska (Sieradz) Epitafium dla Mahalii Jackson – sł. Jonasz Kofta, muz Stanisław Soyka

12. Marta Horyza (Wrocław) Walc końcówka – sł Agnieszka Osiecka, muz Andrzej Zarycki

13. Marika Klarman (Wrocław) Kołysanka dla Jaszy / Modlitwa Szabasowa – sł Agnieszka Osiecka, muz Zygmunt Konieczny

14. Matylda Staneyko (Olsztyn) Czaty – sł Adam Mickiewicz, muz Jarosław Kordaczuk

15. Alicja Juszkiewicz (Olsztyn/Warszawa) Nie pytaj o Polskę – sł i muz Grzegorz Ciechowski

16. Duet Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Białystok) Jeż i sójka – sł. Jan Kondrak, muz Paweł Sokołowski

17. Paulina Serwatka (Warszawa) Kobiety, których nie ma – sł. Agnieszka Osiecka, muz Włodzimierz Nahorny

18. Weronika Sydow (Gdynia) Kruszę – sł i muz własne

Wieczór zakończył występ zespołu Raz Dwa Trzy, który zaprezentował swój flagowy materiał z 25 lat działalności artystycznej grupy.



Czwarty wieczór koncertowy 44. Spotkań Zamkowych odbył się w sobotę 1 lipca 2017 r. Koncert pełen laureatów: w części pierwszej nagrodzono laureatów konkursu 2017

Laureatem Nagrody Głównej im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności XLIV Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (7 tys. zł) został olsztynianin Łukasz Jędrys.

Cztery równorzędne I nagrody w wysokości 2 tys. zł każda, ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Olsztyna przyznano Alicji Juszkiewicz z Olsztyna, Gabrieli Kundziewicz z Wasilkowa, Dorocie „Sowie” Kuzieli z Gdańska oraz duetowi Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski z Białegostoku.

Równorzędne wyróżnienia w postaci zaproszenia do Koncertu Laureatów otrzymali: Marta Hozyra z Wrocławia, Grzegorz Paczkowski z Warszawy, Paulina Talarska z Zambrowa i Natalia Zaręba z Wólki Kozodawskiej.

Ponadto jury przyznało nagrody pozaregulaminowe w postaci zaproszeń do udziału w finale Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Marice Klarman, Paulinie Serwatce, Alicji Juszkiewicz i Karolinie Świętochowskiej.

Nagrody wręczyli dyrektor TVP3 Olsztyn, Igor Gumiński (Grand Prix) oraz Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, przedstawiciel ZAiKS w Olsztynie, Daniela Gremblewska, a także Dyrektor festiwalu, Pan Krzysztof Stachowski.

W części drugiej wieczoru odbył się jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego, który swoje święto celebrował ze swoimi przyjaciółmi: Stanisławą Celińską, Krystyną Tkacz, Dorotą Osińską, Magdaleną Piotrowską, Mirosławem Czyżykiewiczem, Janem Jangą Tomaszewskim, Mariuszem Kiljanem, Zbigniewem Zamachowskim oraz Andrzejem Poniedzielskim w koncercie "Ulica japońskiej wiśni".

Andrzej Poniedzielski w trakcie Wieczoru Galowego celebrował 40-lecie swego debiutu artystycznego, który miał miejsce na olsztyńskim festiwalu.

Obaj laureaci otrzymali wyrazy uznania od dyrektora festiwalu, Krzysztofa Stachowskiego oraz Prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza.

Koncert jubileuszowy "Ulica japońskiej wiśni" został powtórzony w Elblągu, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka 2 lipca 2017 r.

Multimedia


Bibliografia

  1. Materiały organizatora