Mirosław Słapik

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, maj 2009.
Fot. Z archiwum WBP w Olsztynie

(1955- ) - poeta, redaktor, wydawca, związany z Gołdapią

Biografia

Urodził się 25 kwietnia 1955 r. w Sokółce. Od lat jest mieszkańcem Gołdapi.

Działalność

Jako poeta Mirosław Słapik debiutował w 1981 r. Publikował m.in. w „Warmii i Mazurach”, „Integracjach”, „Borussii”, „Jaćwieży”, „Toposie”, w miesięczniku „Poezja Dzisiaj”, macedońskim piśmie „Kulturnyj Żywot”, Antologii Literackiej Przed i za oraz antologii Niemcy w poezji polskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Oprócz działalności literackiej angażuje się w działalność organizacyjną i wydawniczą. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach i prezesem gołdapskiego Towarzystwa Aktywności Społecznej „Mazury Garbate”. Pełni funkcję dyrektora Centrum Promocji i Regionu Gołdap oraz redaktora naczelnego dwutygodnika „Z bliska”. Taką też nazwę („Z bliska”) posiada prowadzone przez niego wydawnictwo, oraz seria, w której od 1998 r. wydaje tomiki poezji i prozy. Od 1992 r. współorganizuje cykl gołdapskich, ogólnopolskich spotkań literackich pod nazwą Jesienne Dni Literatury „Ocalenie przez poezję”.

Twórczość

Nominowany do „Wawrzynu” tomik poetycki Szuurga.

Wydał sześć zbiorów wierszy:

  • Ciąg logiczny (1988)
  • Jest pięknie (1992)
  • Biały wiatr (1998)
  • I dziś, i wczoraj (2002)
  • Szuurga (2008)
  • Dasein (2010)

Wydał też zbiór opowiadań zatytułowany Biel (2009).

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Chojnowski, Zbigniew: Zmartwychwstały kraj mowy. Literatura Warmii i Mazur lat dziewięćdziesiątych / Zbigniew Chojnowski. – Olsztyn : Wydawnictwo UWM, 2002.
  2. Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur : przewodnik eseistyczny / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008.
  3. [Literatura żydowska] : wywiad z Mirosławem Słapikiem, poetą, redaktorem, wydawcą // „VariArt”. – 2009, nr 4, s. 21.

Zobacz też