Melania Olędzka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
>Źródło: www.oledzka.pl
>Źródło: www.oledzka.pl
>Źródło: www.oledzka.pl

Pedagog, artystka plastyk.

Biografia

Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również studia podyplomowe z surdopedagogiki i dwustopniowy kurs języka migowego. W 1990 r. uzyskała tytuł instruktora do spraw plastyki I stopnia. Mieszka, pracuje i tworzy w Olsztynie.

Działalność

Pracę zawodową rozpoczęła w 1969 r. Prowadzi zajęcia plastyczne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. W latach 1986-1989 zorganizowała i prowadziła pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej jedyny w Polsce ośrodek plastyczny dla niesłyszących. Jej wychowankowie zdobyli ponad 120 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych, wojewódzkich i miejskich. Przygotowała wystawę prac plastycznych dzieci niesłyszących „Kolory w świecie ciszy” (1989) i współuczestniczyła w organizacji pierwszego wojewódzkiego przeglądu twórczości plastycznej dzieci i młodzieży placówek kształcenia specjalnego w Olsztynie. Współdziałała z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli prowadząc zajęcia dydaktyczne w zakresie wychowania plastycznego w Studium Pedagogicznym z oligofrenopedagogiki i pedagogiki opiekuńczej. Aktywnie uczestniczyła w konferencjach i seminariach poświęconych dzieciom niepełnosprawnym.

Twórczość

Równolegle z pracą pedagogiczną zajmuje się działalnością twórczą. Uprawia malarstwo w technikach: olejnej, pastelowej i akwareli. Ulubionymi tematami jej prac są pejzaże, kwiaty, martwe natury, architektura Olsztyna. „Nie ulega modnym wpływom w malarstwie, łączy wartości formalne z realistyczną informacją. Kładzie nacisk na estetyczne i dekoracyjne walory barwy, eliminując deformacje. Wartością spajającą obraz jest nastrój”.[1] Cykl akwarel artystki z motywami architektonicznymi Olsztyna i okolic został zamieszczony w przewodniku Anny Andrusikiewicz Wędrówki po Olsztynie (2001). Kilka prac zostało też zamieszonych w Kalendarzach Olsztyna.

Wystawy

Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach zbiorowych, m.in. w: Augustowie, Oławie, Rytrze, Międzyzdrojach, Bukowinie Tatrzańskiej, Dusznikach, Szczawnicy, Warszawie, Reszlu, Dobrym Mieście. Wielokrotnie prezentowała też swoje prace na terenie Olsztyna, m.in. w:

Prace artystki znajdują się zbiorach prywatnych w kraju i za granicą – na terenie Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Australii.

Nagrody i wyróżnienia

  • Złoty medal Komisji Edukacji Narodowej za długoletnią służbę (2008)

Multimedia

Przypisy

  1. Z recenzji zamieszczonej na stronie internetowej Melanii Olędzkiej www.oledzka.pl

Bibliografia

  1. Pejzaż w malarstwie Melanii Olędzkiej. – Olsztyn, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, 1991. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
  2. Pejzaże Melanii Olędzkiej. – Olsztyn, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, 2001. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Zobacz też