Maria Jasińska-Wojtkowska
(1926-2009) – teoretyk i historyk literatury polskiej, nauczyciel akademicki
Spis treści
Biografia
Urodziła się 2 stycznia 1926 r. w Zamościu. W latach 1940-1943 uczęszczała do Szkoły Handlowej im. J. i A. Vetterów w Lublinie, a następnie do Szkoły Ogólnokształcącej dla Dorosłych dr Ireny Krzeczkowskiej. W latach 1946-1950 studiowała polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej mistrzami byli m.in. Maria Dłuska, Władysław Kuraszkiewicz, Tadeusz Milewski, Marian Plezia, Stefan Świeżawski, Juliusz Kleiner. Jednocześnie uczestniczyła w zajęciach na wydziale filozoficznym. W czasie studiów uczestniczyła w obozach naukowych w Smolajnach. Odwiedzała także Frombork. W 1949 r. została zatrudniona na etacie zastępcy asystenta. Rok później otrzymała magisterium. Promotorem jej pracy był Stefan Kawyn. Staż naukowy odbyła w Uniwersytecie Łódzkim u profesor Stefanii Skawrczyńskiej, która była jednocześnie promotorem jej pracy doktorskiej pt. Narrator w powieści przedromantycznej. Tytuł doktora otrzymała w 1961 r. Pracę habilitacyjną pt. Zagadnienia biografii literackiej obroniła w 1969 r. na Uniwersytecie Łódzkim. W 1970 r. wyszła za mąż za Andrzeja Wojtkowskiego, historyka. Prywatnie, siostra olsztyńskiego historyka – Janusza Jasińskiego.[1] Zawodowo związana była z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie w latach 1975-1995 kierowała Katedrą Literatury Współczesnej. W 1983 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. profesora zwyczajnego. Zmarła 1 września 2009 r. w Lublinie w wieku 83 lat.
Działalność
Uczestniczyła w pracach nad powstaniem w 1952 r. Komisji Badań nad Literaturą Katolicką przy Towarzystwie Naukowym KUL (od 1971 r. pełniła funkcję kierownika). W rok po przekształceniu jednostki w Zakład Badań nad Literaturą Religijną (1974) została kierownikiem katedry Literatury Współczesnej KUL. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad sto książek, studiów, wypowiedzi i opracowań. Badała związki literatury z religią. Wniosła duży wkład w powstanie Encyklopedii Katolickiej. Należała do komitetu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych” i „Zeszytów Naukowych KUL”. Z jej inicjatywy omówione zostały wiersze maryjne olsztyńskiego poety Kazimierza Piekuta. Zamieszczono je także w dwutomowym dziele Matka Boska w poezji polskiej (1959). Publikowała recenzje w „ Komunikatach Warmińsko-Mazurskich” dotyczące znaleziska Jana Obłąka (opublikowanego w „Studiach Warmińskich”) oraz artykułów Jana Sianki o fromborskich organach. Prowadziła korespondencję naukową m.in. ze Zbigniewem Chojnowskim.
Udział w organizacjach
Była sekretarzem Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza (1951-1954), redaktorem naczelnym serii prac Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL, kierownikiem Międzywydziałowego Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL, członkiem Senackiej Komisji ds. Młodzieży, kuratorem żeńskiego Domu Akademickiego.
Przypisy
- ↑ Dzieje rodzinne opisał Janusz Jasiński w książce Czas odległy i bliski. Paczosowie i Jasińscy w XIX i XX wieku. Zamojszczyzna – Lublin (Olsztyn 1998).
Bibliografia
- Chojnowski, Zbigniew: Maria Jasińska-Wojtkowska / Zbigniew Chojnowski // „Posłaniec Warmiński”. – 2009, nr 24, s. 45-46.
Zobacz też
- Prezentacja postaci i dorobku Marii Jasińskiej-Wojtkowskiej na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego www.kul.pl