Maria Jasińska-Wojtkowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło:Zbigniew Chojnowski, Maria Jasińska-Wojtkowska, „Posłaniec Warmiński”, 2009, nr 24, s. 45.

(1926-2009) – teoretyk i historyk literatury polskiej, nauczyciel akademicki

Biografia

Urodziła się 2 stycznia 1926 r. w Zamościu. W latach 1940-1943 uczęszczała do Szkoły Handlowej im. J. i A. Vetterów w Lublinie, a następnie do Szkoły Ogólnokształcącej dla Dorosłych dr Ireny Krzeczkowskiej. W latach 1946-1950 studiowała polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej mistrzami byli m.in. Maria Dłuska, Władysław Kuraszkiewicz, Tadeusz Milewski, Marian Plezia, Stefan Świeżawski, Juliusz Kleiner. Jednocześnie uczestniczyła w zajęciach na wydziale filozoficznym. W czasie studiów uczestniczyła w obozach naukowych w Smolajnach. Odwiedzała także Frombork. W 1949 r. została zatrudniona na etacie zastępcy asystenta. Rok później otrzymała magisterium. Promotorem jej pracy był Stefan Kawyn. Staż naukowy odbyła w Uniwersytecie Łódzkim u profesor Stefanii Skawrczyńskiej, która była jednocześnie promotorem jej pracy doktorskiej pt. Narrator w powieści przedromantycznej. Tytuł doktora otrzymała w 1961 r. Pracę habilitacyjną pt. Zagadnienia biografii literackiej obroniła w 1969 r. na Uniwersytecie Łódzkim. W 1970 r. wyszła za mąż za Andrzeja Wojtkowskiego, historyka. Prywatnie, siostra olsztyńskiego historyka – Janusza Jasińskiego.[1] Zawodowo związana była z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie w latach 1975-1995 kierowała Katedrą Literatury Współczesnej. W 1983 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. profesora zwyczajnego. Zmarła 1 września 2009 r. w Lublinie w wieku 83 lat.

Działalność

Uczestniczyła w pracach nad powstaniem w 1952 r. Komisji Badań nad Literaturą Katolicką przy Towarzystwie Naukowym KUL (od 1971 r. pełniła funkcję kierownika). W rok po przekształceniu jednostki w Zakład Badań nad Literaturą Religijną (1974) została kierownikiem katedry Literatury Współczesnej KUL. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad sto książek, studiów, wypowiedzi i opracowań. Badała związki literatury z religią. Wniosła duży wkład w powstanie Encyklopedii Katolickiej. Należała do komitetu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych” i „Zeszytów Naukowych KUL”. Z jej inicjatywy omówione zostały wiersze maryjne olsztyńskiego poety Kazimierza Piekuta. Zamieszczono je także w dwutomowym dziele Matka Boska w poezji polskiej (1959). Publikowała recenzje w „ Komunikatach Warmińsko-Mazurskich” dotyczące znaleziska Jana Obłąka (opublikowanego w „Studiach Warmińskich”) oraz artykułów Jana Sianki o fromborskich organach. Prowadziła korespondencję naukową m.in. ze Zbigniewem Chojnowskim.

Udział w organizacjach

Była sekretarzem Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza (1951-1954), redaktorem naczelnym serii prac Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL, kierownikiem Międzywydziałowego Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL, członkiem Senackiej Komisji ds. Młodzieży, kuratorem żeńskiego Domu Akademickiego.

Przypisy

  1. Dzieje rodzinne opisał Janusz Jasiński w książce Czas odległy i bliski. Paczosowie i Jasińscy w XIX i XX wieku. Zamojszczyzna – Lublin (Olsztyn 1998).

Bibliografia

  1. Chojnowski, Zbigniew: Maria Jasińska-Wojtkowska / Zbigniew Chojnowski // „Posłaniec Warmiński”. – 2009, nr 24, s. 45-46.

Zobacz też

  • Prezentacja postaci i dorobku Marii Jasińskiej-Wojtkowskiej na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego www.kul.pl