Kościół pw. św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Chrystusa w Bisztynku
Zabytek architektury sakralnej wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.
Spis treści
Lokalizacja
Kościół został wybudowany na terenie Bisztynka (niem. Bischoffstein), w obrębie średniowiecznej zabudowy miasta. Obecnie znajduje się przy ulicy Kościelnej.
Historia
Kościół uposażono w przywileju lokacyjnym miasta z 30 kwietnia 1385 roku. W 1400 roku jego konsekracji ku czci św. Macieja Apostoła dokonał biskup warmiński Henryk III Sorbom. Podczas konsekracji, w chwili podniesienia hostii, miały spaść na ołtarz krople krwi. Od tego czasu rozwinął się w tym miejscu kult Krwi Jezusa. Nasilony od początku XVIII wieku ruch pielgrzymkowy spowodował konieczność powiększenia świątyni. Najpierw, z fundacji biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, dostawiono północną nawę boczną (1739 rok). Jej konsekracji, w dniu 4 sierpnia 1748 roku, dokonał biskup Adam Stanisław Grabowski. Po pożarze z 1770 roku dobudowano nawę południową, całość przedłużono o trzy przęsła w kierunku wschodnim i ujednolicono elewację budowli (1775-1780). Bardziej ozdobny wygląd otrzymała jedynie fasada kościoła, którą zaprojektował miejscowy architekt, Ernest Mazur (Masuhr), również twórca hełmu wieży (projekt z 1791 roku). Pracami kierował Fryderyk Bauch, natomiast świątynię w nowym kształcie poświęcił biskup Karol Hohenzollern, w asyście biskupów warmińskich Ignacego Krasickiego i Karola Zehmena.
Opis
Jest to kościół orientowany, trójnawowy o ośmiu przęsłach, z wyodrębnionym prezbiterium, wzniesiony na rzucie prostokąta. Do jego budowy wykorzystano kamień (do połowy wysokości) oraz cegły, a następnie otynkowano. Charakterystycznym elementem tej budowli jest późnobarokowa szeroka fasada zachodnia z półowalnym naczółkiem. Zdobi ją kilka par pilastrów, a także profilowany gzyms. Wciągnięta w korpus gotycka wieża powstała w XVI wieku. Jest ona murowana z cegły, ozdobiona ostrołukowymi blendami i zwieńczona barokowym hełmem z latarnią. Relikty także gotyckiej nawy zachowały się w ścianach nawy głównej. We wnętrzu zastosowano sklepienia kolebkowe, wsparte na czworobocznych filarach opiętych pilastrami. Chór muzyczny wsparto na arkadach. Przy świątyni znajduje się neogotycka proboszczówka z 1851 roku. Kościelny teren odgradza od ulicy barokowy mur, na którego filarach ustawiono figury 12 apostołów.
Wyposażenie
Wystrój i wyposażenie wnętrza ma w miarę jednolity charakter: późnobarokowy i rokokowy. Ołtarz główny z wizerunkiem patrona świątyni i dwa ołtarze boczne są dziełem Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla (około 1780 roku). W kościele znajduje się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z drugiej połowy XIV wieku, obrazy Apostołów namalowane w 1776 roku przez Jana Langhankiego, a także kamienna tablica z herbem biskupa Szembeka z datą „1739”. Są tutaj także cenne zabytki sztuki sakralnej, w tym m.in.:
- kielich z 1663 roku, wykonany przez złotnika z Jezioran, Michała Ruhnau'a,
- naczynie na oleje święte z 1682 roku,
- pacyfikał w formie krzyża z 1664 roku,
- taca srebrna z około 1644 roku, wykonana przez złotnika braniewskiego Krzysztofa Schmidta,
- taca srebrna i naczynie na oleje święte z 1753 roku, wykonane przez złotnika olsztyńskiego Jana Geese,
- łódka na kadzidło z 1700 roku i monstrancja z XVIII wieku, wykonane przez złotnika dobromiejskiego, Jana Bartolomowicza,
- krzyż ołtarzowy srebrny z przełomu XVII i XVIII wieku.
Ciekawostki
- Do najcenniejszych i najstarszych zabytków regionu należy cyborium z I połowy XIV wieku, tj. puszka eucharystyczna pierwotnie wykonana do tego kościoła, a do 1945 roku przechowywana w Skarbcu Fromborskim.
Zobacz też
- Parafia pw. św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku
- Henryk III Sorbom
- Krzysztof Andrzej Jan Szembek
- Adam Stanisław Grabowski
- Ernest Mazur
- Fryderyk Bauch
- Karol Hohenzollern
- Ignacy Krasicki
- Karol Zehmen
- Chrystian Bernard Schmidt
- Jan Langhanki
- Michał Ruhnau
- Krzysztof Schmidt
- Jan Geese
- Jan Bartolomowicz
- Skarbiec Fromborski
Bibliografia
- Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 1 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 268-270.
- Rzempołuch, Andrzej: Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich / Andrzej Rzempołuch. - Olsztyn : Remix, 1992. – S. 14.
- Piskorska, Józefa: Złotnictwo sakralne na Warmii w okresie baroku. Cz. II: ilustrowany katalog zachowanych dzieł / Józefa Piskorska. - Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 2007. - S. 12-15.
- Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. - Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 170.
- Sanktuaria Archidiecezji Warmińskiej / pod red. Janiny Bosko, Jacka Macieja Wojtkowskiego. - Olsztyn : Agencja Wydawnicza „Remix”, 2009. – S. 27-30.
Linki
- Grabowski, Andrzej: Bisztynek: kościół farny pw. św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.bisztynek.wm.pl [dostęp 12.11.2013 r.]