Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na północno-zachodnim krańcu wsi Świętajno (dawn. Schwentainen, od 1938 roku Altkirchen). Wieś położona jest w powiecie szczycieńskim.

Historia

Świątynia ta została wzniesiona na potrzeby wspólnoty kościoła ewangelickiego w 1908 roku. Budowla została zniszczona w 1914 roku podczas działań wojennych. Odbudowano ją w latach 1918-1922. Po drugiej wojnie światowej kościół został przekazany ludności katolickiej. Parafię ku czci św. Andrzeja Boboli erygowano tu w 1962 roku.

Opis

Jest to kościół murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta. Nad poprzecznym, prostokątnym prezbiterium, wznosi się jednolita bryła wieży przykryta dachem iglicowym. Na koronie jej masztu widnieje data 1922. Elewacje korpusu nawowego są gładkie, z regularnie rozmieszczonymi oknami, jedynie wejście zaakcentowane zostało dwiema szerokimi lizenami. Wnętrze nawy przykryto płaskim stropem drewnianym udekorowanym wąskimi, profilowanymi ramami.

Wyposażenie

Wystrój i wyposażenie kościoła jest jednolite i współczesne. Na ścianach nawy i w prezbiterium znajduje się polichromia wykonana w latach 70-tych XX wieku, z przedstawieniem adoracji Matki Boskiej Częstochowskiej przez świętych polskich. Witraże wykonano w roku 1970 (prezbiterium) i 1983 (nawa). Wcześniej w ołtarzu głównym znajdował się obraz „Ukrzyżowania” podarowany do tego kościoła przez miasto Monachium.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 2 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn: Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 224-225.
  2. Liżewska, Iwona: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej / Iwona Liżewska, Wiktor Knercer. – Olsztyn: Remix; Związek Gmin Mazurskich „Jurand”, 1998. – S. 137.