Joanna Wilengowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Anita Romulewicz.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie.
Olsztyn, Portret, 1999.
Kraków, Ha-Art!, 2006.
Podczas akcji "Prozatorskie Skróty", Olsztyn, WBP, maj 2008.
Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie.
Joanna Wilengowska z Andrzejem Cieślakiem, 19 września 2014 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1971- ) – pisarka, dziennikarka

Biografia

Urodziła się w 1971 r. Jest absolwentką filologii polskiej olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Olsztynie.

Działalność

W latach 1995-2002 związana była z czasopismem literacko-kulturalnym „Portret”, które założyła wspólnie z Mariuszem Sieniewiczem. Pełniła w nim funkcję redaktorki działu prozy. W latach 2000-2002 należała też do zespołu redakcyjnego tworzącego periodyk Warmia i Mazury. Kultura – Społeczeństwo – Region.


Jest współpracowniczką Olsztyńskiego Oddziału Telewizji Polskiej (od 2001). Zajmuje się publicystyką kulturalną, jest redaktorką (i prowadzącą) programu "Informacje kulturalne". W programie prezentowane są najważniejsze wydarzenia kulturalne tygodnia na Warmii i Mazurach. W 2012 roku na antenie TVP Olsztyn i TVP Kultura emitowano program "BOOKRIDERS. Kulturalne jazdy z Warmii i Mazur", którego była redaktorką i prowadzącą. Program był poświęcony literaturze i czytelnictwu.

Twórczość

Jest autorką powieści:

 • Japońska wioska (Olsztyn, 1999)
 • Zęby (Kraków, 2006)

Zalicza się ją do grona młodej kultury olsztyńskiej ostatniej dekady XX wieku (obok Grzegorza Kasjaniuka, Tomasza Larryego Rusaka, Jakuba Bielawskiego, Mariusza Sieniewicza, Sławka Kowalskiego, Renaty Zimnickiej. Publikowała też na łamach pism ogólnopolskich i regionalnych, np. „Portret”, „Fa-Art”, „Warmia i Mazury”, „Borussia” „VariArt”.

Nagrody i wyróżnienia

 • Medal św. Jakuba - Nagroda Prezydenta Olsztyna
 • Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2001)
 • Nominacja do nagrody literackiej Wawrzyn (2007) – za powieść Zęby'
 • Wawrzyn Czytelników za powieść "Zęby" (2007)
 • Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (2011) - za "Informacje kulturalne" TVP Olsztyn,[1]
 • Wyróżnienie w Przeglądzie i Konkursie Regionalnych Oddziałów Telewizji Polskiej za program "BOOKRIDERS.Kulturalne jazdy z Warmii i Mazur" (Kraków 2012)
 • Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) [2]

Bibliografia

 1. Wilengowska, Joanna: Historia dentystyczna z tłem : rozmowa Gazety : Joanna Wilengowska, prozaik / rozm. Magdalena Bartnik // „Gazeta Olsztyńska”. - 2001, nr 289, s. 14.
 2. Ostaszewski, Robert: Dzieci gorszej koniunktury : szkic (cienką kreską) do obrazu prozy najmłodszej / Robert Ostaszewski // W: Była sobie krytyka... : wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych / w oprac. i ze wstępem Dariusza Nowackiego i Krzysztofa Uniłowskiego. - Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2003. - S. 175-193.
 3. Ostaszewski, Robert: Północ Pany! / Robert Ostaszewski // „Undergrunt”. - 2003, nr 2/3, s. 7-8.
 4. Wilengowska, Joanna: Dumne czy durne? : Joanna Wilengowska opowiada o swojej powieści "Zęby" / rozm. Mariusz Sieniewicz, notowała Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. - 2006, nr 246, s. 11.

Zobacz też

 • Wieczór autorski Joanny Wilengowskiej, Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyn, 2006, materiał na stronie www.mok.olsztyn.pl/

Przypisy

 1. Nagroda dziennikarzy dla dziennikarzy, materiał na stronie www.olsztyn24.com
 2. Materiał na stronie olsztyn24.com [1]