Janina Kowalik

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Radosław Paździorko.
Źródło: „Nasza Warmia”, 2005, nr 43 [właśc. 44], s. 5.

(1945- ) – bibliotekarka, animatorka kultury, działaczka społeczna

Biografia

Urodziła się 23 października 1945 r. we wsi Brzóski-Tatary na Podlasiu. Po wyjściu za mąż, w grudniu 1969 r. przeniosła się do rodzinnej wsi męża – Radostowa. Jest matką czwórki dzieci (trzy córki, syn). W 1974 r. podjęła pracę bibliotece Szkoły Podstawowej w Radostowie (Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jezioranach. Po dwudziestu latach pracy w zawodzie bibliotekarza przeszła na emeryturę. Mieszka w Radostowie.

Działalność

W okresie aktywności zawodowej działała na rzecz społeczności i rozwoju kultury we wsi Radostowo. Do jej zawodowych sukcesów należy zaliczyć:

  • pozyskanie eksponatów i organizację wystawy muzealnej na Biesiadę Warmińską (2000)
  • udział w inscenizacji Wesela Boryny prezentowanego w ramach obchodów Roku Reymontowskiego (2001)
  • współorganizacja inscenizacji Krasicki u króla Stasia z okazji Roku Krasickiego (2001)

Zainicjowała też szereg działań kulturalnych skierowanych do dzieci i młodzieży: konkursy recytatorskie, turnieje literackie (była też fundatorem nagród). W 2000 r. pracowała jako redaktor Encyklopedii Szkoły Podstawowej w Radostowie, w ramach której społecznie opracowano dzieje szkoły i wsi. Nadal włącza się w integracyjne przedsięwzięcia środowiska lokalnego, m.in. zasiada w komisji konkursów dożynkowych organizowanych w ramach Dożynek Parafialnych we wsi Radostowo.

Nagrody i odznaczenia

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000) - za działalność kulturalną
  • Nagroda burmistrza Jezioran (2003) – za zasługi na rzecz bibliotekarstwa i krzewienia kultury i edukacji wsi

Bibliografia

  1. Raździorko, Radosław: To nasz dobry duch : odeszła na emeryturę, ale nie przestanie działać / Radosław Paździorko // „Gazeta Olsztyńska”. – 2005, nr 236, dod. „Nasza Warmia”, nr 43 [właśc. 44], s. 5.