Janina Duliniec

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Janina Duliniec z Andrzejem Cieślakiem na Starym Mieście w Olsztynie, 18 sierpnia 2014 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
Janina Duliniec z Andrzejem Cieślakiem przegladają jej prywatne archiwum i pamiątki, 29 sierpnia 2014 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1922-2017) - nauczycielka, działaczka młodzieżowa, dyrektor olsztyńskich liceów, członkini władz województwa olsztyńskiego w latach 70.

Biografia

Janina Duliniec (nazwisko panieńskie "Skiba") urodziła się 11 czerwca 1922 roku w Borzechowie k. Lublina.

1 września 1939 roku siedemnastolatka zostaje zatrudniona w Lubelskiej Wytwórni Samolotów i tylko cudem nie zginęła podczas nalotu niemieckich "sztukasów" na fabrykę. Już w 1944 roku robi tzw. "małą maturę" - przepustkę na kurs pedagogiczny w Lublinie. Po zakończeniu tej pierwszej części swojej edukacji, z nakazem pracy zostaje skierowana do Okręgu Mazurskiego. Chciała do Jezioran, ale ostatecznie znalazła się w Pluskach, później w Gryźlinach, Barczewie i Nowym Mieście, a w międzyczasie robi pełną maturę, kurs pedagogiczny i aktywnie włącza się w działalność organizacji młodzieżowych.

Jej młodzieńcza aktywność, dynamizm i pomysły zostały zauważone przez władze wojewódzkie. Od 1947 r. członkini Polskiej Partii Robotniczej, następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zostaje skierowana do pracy politycznej w Olsztynie. Tutaj poznaje Tadeusza Dulińca, zasłużonego żołnierza, który przeszedł szlak bojowy od Sielc do Berlina, gdzie został ranny. Zamieszkują na olsztyńskiej starówce w wybudowanym na wojennych zgliszczach domu przy ulicy Prostej. Tutaj przychodzi na świat ich córka Alina.

Janina Duliniec kończy studia (1966 - WSNS w Warszawie), następnie przez wiele lat uczy i kieruje olsztyńskimi liceami. W latach 1964-1977 kierowała Zaocznym Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie (przy III Liceum Ogólnokształcącym - ul. Gagarina 3). Przewodnicząca ZW Ligi Kobiet. Od 1973 r. członkini egzektutywy KW PZPR w Olsztynie. Od 1979 r. członkini Komitetu Miejskiego PZPR w Olsztynie.

Zmarła 26 stycznia 2017 r.

Nagrody i odznaczenia

  • Złota Odznaka Zasłużonej dla Warmii i Mazur (1960)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1970)
  • Zasłużony Nauczyciel (1976)
  • Wyróżnienie Wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Olsztyna (1983)

Galeria zdjęć

Bibliografia

  1. Informacje nadesłane przez Andrzeja Cieślaka
  2. http://katalog.bip.ipn.gov.pl
  3. http://www.debata.olsztyn.pl/publicystyka/2951-fragmnent-ksiki-pzpr-na-warmii-i-mazurach-1948-1990-zaproszenie-na-spotkanie.html