Janina Czarnocka-Rayska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1919-1991) – elbląska animatorska powojennego życia kulturalnego miasta, aktorka, reżyserka, publicystka, pisarka

Biografia

Urodziła się w 1919 r. Tuż po zakończeniu wojny zamieszkała w Elblągu, należąc do czołówki tzw. „pionierów miasta”. Od samego 1945 r. zaczęła niezwykle aktywnie angażować się w organizację życia kulturalnego Elbląga. Była m.in. jednym z inicjatorów-założycieli Teatru Miejskiego w Elblągu, wówczas jeszcze amatorskiego. Sama grała na elbląskiej scenie, jak również reżyserowała przestawienia. Wówczas też napisała sztukę teatralną pt. Kosz mimozy, którą wystawiono w 1947 r. Od 1950 r. rozpoczęła pracę w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza, gdzie grała przez dziesięć lat. Niemal do końca życia udzielała się oraz pracowała w licznych instytucjach i stowarzyszeniach kulturalnych Elbląga. Zmarła w 1991 r.
Przez szereg lat, choć nieregularnie, pisywała recenzje teatralne na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. Opublikowała swoje wspomnienia z powojennych dziejów Elbląga (m.in. w „ Rocznikach Elbląskich” oraz „ Wiadomościach Elbląskich”). Jej teksty pamiętnikarskie zostały nagrodzone w konkursach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Publikacje

  • Zielone wspominając lata (Elbląg 1980) – rozdział autorski
  • Ocalić od zapomnienia (Elbląg 1998) – rozdział autorski

Bibliografia

  1. Janina Czarnocka-Rayska //W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 194.
  2. Tomczyk, Ryszard: Bedeker elbląski / Ryszard Tomczyk. Gdańsk : Polnord-Oskar, 2000.