Jan Lewdorowicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1943- ) - malarz, grafik, ilustrator

Biografia

Urodził się w Starych Wierganiach (pow. Lida, obecnie na Białorusi). W 1957 r. przyjechał wraz z rodziną do Polski. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Następnie Studium Nauczycielskie w Legnicy o kierunku zajęć praktyczno-technicznych. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni doc. M. Wiśniewskiego w 1973 r. W latach 1973-1977 pracował jako asystent w swojej pracowni dyplomowej. W 1977 r. zamieszkał w Pasłęku.

Działalność

Do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przyjęty został w 2000 r. Zorganizował wiele plenerów malarskich. Uczestniczył w wielu aukcjach charytatywnych. Jest dyrektorem Pasłęckiego Ośrodka Kultury.

Twórczość

Zajmuje się rysunkiem i karykaturą. Bohaterami jego plastycznych „komentarzy” są miejscowi przedstawiciele władz i osobistości życia publicznego. Podczas studiów zrealizował kreskówki On i ona oraz Flaga. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarelowe, nie obcy jest mu batik i grafika użytkowa.

Wystawy indywidualne

  • 1967 - Legnica
  • 1975 - Włocławek
  • 1979 - Kwidzyn
  • 1997, 2005 - Elbląg
  • 2002 - Pasłęk
  • 2006 - Olsztyn

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych twórców środowisk: toruńskiego, wrocławskiego, elbląskiego i olsztyńskiego.

Nagrody i odznaczenia

  • I nagroda na Festiwalu Filmów Studenckich w Bydgoszczy za kreskówkę On i ona (1972)
  • Nagroda Starosty Elbląskiego za działalność kulturalną i artystyczną (1999)
  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1999)

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 225-226.