Jadwiga Lindner

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Odeszła Jadwiga Lindner, „Kajet”, 2005, nr 1, s. 5.

(1904-2005) – nauczycielka, pracownik kulturalno-oświatowy, harcmistrzyni, Honorowy Obywatel Olsztyna

Biografia

Jadwiga Zuzanna Lindner, z domu Fraget, urodziła się 11 sierpnia 1904 r. w Warszawie. Tam ukończyła gimnazjum żeńskie, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim (1926 r.). Dyplom nauczyciela szkół średnich otrzymała w 1930 r. W 1945 r. przybyła do Olsztyna i tutaj osiadała na stałe. Zmarła 26 stycznia 2005 r. Pochowana została na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

Działalność

Przed wojną pracowała jako nauczycielka w Warszawie i Ursusie pod Warszawą. W czasie okupacji uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Od 1945 r. pracowała na terenie Olsztyna w różnych szkołach średnich. Była jednym z twórców gimnazjum i liceum żeńskiego, w latach 1947-1949 kierowała Liceum Pedagogicznym. Była także nauczycielką w Liceum dla Dorosłych i wykładała na Wyższym Kursie Nauczycielskim Związku Nauczycielstwa Polskiego. Kierowała Okręgowym Ośrodkiem Dydaktyczno-Naukowym Języka Polskiego, a w latach 1954-1970 Wydziałem Filologii Polskiej Studium Nauczycielskiego w Olsztynie. Prowadziła tam zajęcia z historii literatury, gramatyki opisowej i metodyki nauczania języka polskiego. W 1950 r. zorganizowała i przez niemal dwadzieścia pięć lat była przewodniczącą Oddziału Olsztyńskiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Była też członkinią Towarzystwa Teatru i Muzyki Ludowej w Olsztynie. Prowadziła wszechstronną działalność kulturalno-oświatową wśród młodzieży (zwłaszcza miejscowego pochodzenia), popularyzowała problematykę regionalną, zajmowała się pracą repolonizacyjną. Od wczesnych lat działała w harcerstwie, przechodząc przez wszystkie szczeble w Związku Harcerstwa Polskiego; była członkinią Głównej Kwatery Harcerek w Warszawie. Otrzymała stopień harcmistrzyni.

Publikacje

Lin.jpg

Opublikowała szereg prac i artykułów na tematy związane z metodyką nauczania języka i literatury, książki i broszury metodyczne dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Jest współautorką licznych poradników dla nauczycieli. Jeszcze w czasie okupacji, na zlecenie zwierzchnictwa konspiracyjnego, wspólnie z Ewą Szelburg-Zarembiną przygotowała podręcznik dla polskiego szkolnictwa na Warmii i Mazurach Ku Polsce. Opracowała także Poradnik dla nauczycieli zdobywających wykształcenie zawodowe poprzez samokształcenie (w pięciu zeszytach), podręcznik Mowa ojczysta (1960) dla szkół ogólnokształcących z Warmii, Mazur i Pomorza, poradnik metodyczny języka polskiego dla klas V szkoły podstawowej.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda w konkursie XXX-lecia PRL za wspomnienia opublikowane w „Słowie na Warmii i Mazurach” (1974)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna (1995)

Bibliografia

  1. Mankowicz, Anna: Jadwiga Lindner / Anna Mankowicz // „Posłaniec Warmiński”. - 2004, nr 13-14.
  2. Odeszła Jadwiga Lindner // „Kajet”.- 2005, nr 1, s. 5.
  3. Oracki, Tadeusz: Twórcy i działacze kultury w województwie olsztyńskim w latach 1945-1970 / Tadeusz Oracki. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 1975, s. 102-103.

Zobacz też

Strona internetowa Urzędu Miasta Olsztyn