Jadwiga Bardyszewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artystka (z Danielem Ludwiczukiem) – 2007 r.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1954- ) – artystka plastyk (rzeźba, rysunek, malarstwo olejne) z Napiwody, pedagog

Biografia

Urodziła się 2 czerwca 1954 r. w Borysławiu (Ukraina). Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 r. uzyskała dyplom w pracowni rzeźby prof. Adolfa Ryszki. Jest nauczycielką plastyki w szkole podstawowej w Łynie. Należała do Związku Plastyków Warmii i Mazur.

Działalność

Uczestniczyła twórczo w regionalnych plenerach rzeźbiarskich i malarskich, prezentacjach artystycznych oraz akcjach integracyjnych. Organizowała plenery i warsztaty plastyczne z udziałem osób niepełnosprawnych w okolicach Łyny.

Twórczość

Artystka uprawia rzeźbę w brązie, kamieniu i drewnie, rysuje, a także zajmuje się malarstwem olejnym. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz za granicą.

Wystawy

Jej prace eksponowano m.in. w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (2007 r.) oraz w nidzickiej „ Galerii pod Belką” (2008). Prócz tego miała wystawy indywidualne w Toruniu, Krośnie, Solcu Kujawskim oraz w Kibeak (Dania). Brała też udział w ekspozycjach zbiorowych w Poznaniu, Toruniu i Gdańsku.

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Dinozaury i lekcje plastyki / Władysław: Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 1999, nr 195, s. 4.
  2. Katarzyński, Władysław: Dinozaury w Łynie / Władysław: Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 1993, nr 194, s. 3.
  3. Oglądaliśmy malarstwo i rzeźbę : wernisaż Jadwigi Bardyszewskiej // „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 243, dod. „Nasza Gazeta Nidzicka”, nr 42, s. 13.
  4. Z szuflady 2 // „Gazeta Olsztyńska”. - 2005, nr 87, dod. „Nasza Gazeta Nidzicka”, nr 16 , s. 5-6, 11-12.

Zobacz też