Józef Mika

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1962- ) – malarz, rzeźbiarz, animator ruchu lokalnego plastycznego, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku, współpracownik radia, mieszkaniec Kierza

Biografia

Urodził się 18 września 1962 r. w Lidzbarku Warmińskim, jako syn Stanisława i Kazimiery. Wychowywał się na wsi. Studiował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od kilkunastu lat pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Pilniku (obecnie – 2010 r. – na stanowisku kierownika). Mika jest animatorem miejscowego ruchu kulturalnego (w ramach tego występował np. na imprezach kabaretowych w Pilniku): na co dzień zajmuje się plastyczną edukacją dzieci i młodzieży z Pilnika, Lidzbarka Warmińskiego oraz okolicznych w miejscowości. Sprawował funkcję wójta gminy Lidzbark Warmiński, współpracował też z Radiem Olsztyn.
Latem organizuje plenery malarskie i rzeźbiarskie (np. w 2000 r. Gminny Plener Malarski w Pilniku oraz w 2009 r. Plener Rzeźbiarski w Kierzu), jak również międzynarodowe plenery osób niepełnosprawnych w Górowie Iławeckim oraz w Warszawie. Jako mieszkaniec Kierza, zorganizował tam prywatną galerię rzeźby[1].
Uprawia malarstwo pejzażowe i rzeźbę – pasjonuje go zwłaszcza duża, plenerowa (od początku inspirację artystyczną stanowił m.in. żywy kontakt z przyrodą w dzieciństwie). Już jako 12-latek rzeźbił w glinie i malował akwarelowe pejzaże. Technikę malarstwa olejnego poznał uczestnicząc w plenerach malarskich, organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie.

Wystawy

Autor kilku wystaw indywidualnych (np. w 2005 r., w Gminnym Domu Kultury w Pilniku wraz z Urszulą Dudko).

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. (huk): Rzeźba Józefa Miki / (huk) // „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 207, dod. „Gazeta Lidzbarska”, nr 36, s. 13.
  2. Lubińska, Ewa: „A ja nie dałem się chorobie” / Ewa Lubiąska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 37, s. 16.
  3. Mierzyńska, Elżbieta: Dlaczego nie on? / Elżbieta Mierzyńska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2003, nr 231, dod. „Reporter”, nr 42, s. 8-9.
  4. Mika, Józef: Józek od aniołów / Józef Mika ; rozm. Elżbieta Mierzyńska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 130, dod. „Reporter”, nr 77, s. 11.
  5. Mika, Józef: Zmagania z wielką rzeźbą / Józef Mika // „Gazeta Lidzbarska”. - 2009, nr 183, dod. „Gazeta Lidzbarska”, nr 32, s. 9.

Przypisy

  1. lub: Galeria sztuki na wiejskim podwórzu, „Gazeta Olsztyńska”, 2010, nr 173, s. 4.