Heinz Georg Podehl

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Husum Druck ,1988.
Pałac w Słobitach. Rys. H. G. Podehl.
Źródło: Ostpreussen-Lexikon für alle, die Ostpreussen lieben, Mannheim, 1980, s. 269.

(1919- ) – poeta, pisarz, autor bajek, malarz, rysownik

Biografia

Urodził się 30 marca 1919 r. w Kętrzynie, gdzie jego ojciec był murarzem. W 1922 r. wraz z rodzicami wyjechał do Dortmundu, jednak wielokrotnie powracał na tereny Prus Wschodnich. Został słuchaczem Studium Plastycznego i Sztuk Stosowanych w Dortmundzie, gdzie pobierał nauki u Hansa Tombrocka. Na studia wyjechał do Włoch i Francji. W swoim życiu odbywał wiele podróży artystycznych, m.in. w 1982 r. do Moskwy.

Twórczość

Jego dorobek artystyczny, zarówno pisarski, jak i malarski jest bardzo bogaty. Dotychczas miał 130 wystaw swoich obrazów i grafik, w tym wiele poza Niemcami. Jako pisarz zadebiutował w 1969 r. Wydał wówczas tomik wierszy Stadt ohne Eden. Napisał 18 książek, kilka z nich poświęcając ziemi swojego urodzenia. W 1983 r. wydał Prussische Geschichten, a następnie Unterwegs nach Ostpreussen oraz Grusse aus Ostpreussen. Jest autorem rycin do 89 książek, w tym o tematyce wschodnipruskiej. Ilustrował m.in. Lexikon Ostpreusse fur alle die Ostpreussen lieben Georga Hermanowskiego, w którym znalazło się ponad 300 jego prac. Podjął się także pracy językoznawczej, do czego zainspirowała go troska o pamięć krewnych z polskimi nazwiskami (Sobieski i Kozlowski). Na podstawie książek telefonicznych miast Bochum, Dortmind, Gelsenkirchen, Herne i Wanne-Enckel zestawił 4444 nazwiska wschodnipruskie, które zebrał w opublikowanym tomie.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Więksi i najwięksi: twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich / Jan Chłosta. - Olsztyn: Książnica Polska, 1999. - S. 92-93.

Zobacz też