Halina Gamdzyk-Kalińska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: www.mlawa.pl

(1951- ) - poetka

Biografia

Urodziła się 30 października 1951 r. w Pruskołęce w dawnym województwie ostrołęckim. W latach 80-tych mieszkała w Ostródzie. Obecnie mieszka i tworzy w Mławie.

Działalność

Posiada wykształcenie poligraficzne, pracowała m.in. w Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”. W 1986 r. wstąpiła do Koła Miejskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki w Ostródzie. Jest członkiem Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Twórczość

Autorka debiutowała w 1987 r. na łamach dwumiesięcznika „Ziemia Ostródzka”. Jej wiersze publikowane były także w „Dzienniku Pojezierza”, „Twórczości Robotników”, a także w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Własnym głosem”. W 2006 r. wydano jej tomik poezji Dialog z ciszą.

W jej twórczości dostrzec można „ludzkie przeżycia, rozstania, tęsknoty za spokojem i stabilnością dnia codziennego. Poezja ta jest komunikatywna dla odbiorcy. Odrywa czytelnika od codzienności, proponuje wachlarz przemyśleń – potrzebny w świecie naszego zbiegania. [Autorkę] interesują przede wszystkim człowiek, jego los, postawy społeczne.”[1]

Nagrody i wyróżnienia

  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (2002)

Przypisy

  1. Tadeusz Klabuhn, Prezentacje RSTK, „Ziemia Ostródzka”, 1989, nr 3, s. 23.

Bibliografia

  1. Klabuhn Tadeusz: Prezentacje RSTK / Tadeusz Klabuhn // „Ziemia Ostródzka”. – 1989, nr 3, s. 23-24.

Zobacz też