Galeria Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaproszenie na wystawę malarstwa E. Jankowskiego, 1976 r.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Zaproszenie na wystawę plakatu B. Jankowskiej, 1975 r.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Zaproszenie na wystawę prac N. Pohla, 1975 r.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie

Galeria działająca od 1975 r. w salach Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie.

Historia

Galeria została założona w 1975 r. w Domu Środowisk Twórczych przy ul. Mickiewicza 2 w Olsztynie. Miała charakter Galerii Sztuki Współczesnej. Zorganizowano ją w miejscu sali telewizyjnej wykorzystywanej na spotkania i prelekcje. Ekspozycje prezentowane były do pierwszej połowy 1982 r. Wraz ze zmianą formuły Domu Środowisk Twórczych (po generalnym remoncie placówki) w miejscu galerii zorganizowano salon bilardowo-brydżowy. Działalność wystawiennicza była kontynuowana na terenie pomieszczeń klubowych.

Cel

Celem galerii była popularyzacja osiągnięć olsztyńskiego środowiska artystycznego, głównie zrzeszonego w Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie oraz prezentacja prac artystów z innych regionów kraju i zagranicy.

Działalność

W Galerii odbywały się wystawy sztuki współczesnej: malarstwa, rzeźby, tkaniny artystycznej, plakatu, fotografiki. Organizowano także oryginalne formy wernisaży, połączonych z koncertami muzyki kameralnej, recytacją poezji, prelekcjami i spotkaniami z krytykami sztuki. Ekspozycjom towarzyszyły katalogi wystawowe. Jako pierwsze w Galerii zaprezentowano plakaty Bożeny Jankowskiej oraz malarstwo Bogdana Stefanów, a także grafiki Norberta Pohla z NRD. Od 1982 r. w nowych warunkach lokalowych prezentowane były prace olsztyńskich plastyków, pochodzące z Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie (oddane w depozyt Stowarzyszenia Środowisk Twórczych). Wśród wypożyczonych prac znalazły się m.in. dzieła ostródzkiego artysty Józefa Wejlanda. W Galerii DŚT można było zobaczyć również malarstwo Andrzeja Samulowskiego, Bogdana Stefanów, Krystyny Chromy, Eugeniusza Jankowskiego, medale Barbary Lis-Romańczukowej, grafiki Marka Zippera i Henryka Dekera.

Bibliografia

  1. TOM: Losy pewnej galerii sztuki / TOM // „Gazeta Olsztyńska”. – 1982, nr 228, s. 4.
  2. (soga): W DŚT / (soga) // „Gazeta Olsztyńska”. – 1975, nr 244, s. 5.