Fundacja Elbląg
Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego działający w Elblągu od 2000 r.
Historia
Fundacja Elbląg istnieje od 2 lutego 2000 r. i jest niezależną organizacją, która została powołana przez miejscowy samorząd i stowarzyszenia reprezentujące interes lokalnej społeczności. Fundację utworzyli elblążanie reprezentujący trzy instytucje:
- Radę Miejską w Elblągu
- Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- Elbląską Izbę Przemysłowo-Handlową
Siedziba
82-300 Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17
Cele
Celami Fundacji są:
- wspieranie programów społecznych i gospodarczych, zakładających rozwój miasta Elbląga i Regionu Elbląskiego, zwłaszcza w zakresie:
- ochrony zdrowia, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych
- przeciwdziałanie patologiom - a szczególnie alkoholizmowi i narkomanii
- ograniczaniu bezrobocia
- pomocy społecznej i działalności charytatywno-opiekuńczej
- oświaty i wychowania
- rozwoju kultury i pielęgnacji kultury materialnej regionu
- ochrony środowiska
- poprawy bezpieczeństwa publicznego i ograniczania przestępczości
- utrzymania i rejestracji obiektów zabytkowych, w tym również obiektów związanych z kultem religijnym
- wspieranie i dofinansowywanie programów naukowych, naukowo-technicznych oraz prac naukowo-badawczych prowadzonych w zakresie możliwości rozwojowych miasta Elbląga i Regionu Elbląskiego
- promocję miasta Elbląga i Regionu Elbląskiego[1]
Działalność
W swoich działaniach Fundacja skupia się na wspieraniu i finansowaniu inicjatyw obywatelskich w Elblągu i regionie. Fundacja finansuje działania elbląskich organizacji społecznych, przyznaje stypendia dla zdolnej młodzieży – programy stypendialne Słonik, Szansa, Agrafka, Agrafka Muzyczna. Corocznie organizowany jest również konkurs dla Filantropa roku oraz Konkurs Literacki promujący elbląskich pisarzy, poetów i publicystów. Program Literacki Fundacji Elbląg ma również za zadanie pomoc w wydawaniu publikacji przede wszystkim osobom debiutującym. Program ogłaszany jest co roku w dwóch kategoriach konkursowych: „Elbląska Publikacja Roku” i „Elbląski Rękopis Roku”. Laureat pierwszej kategorii otrzymuje nagrodę finansową, a zwycięski „rękopis” drugiej, zostaje wydany przez Fundację i przekazany autorowi. Jednym z przedsięwzięć Fundacji był również projekt „Średniowieczny wieżowiec”, dzięki któremu powstało młodzieżowe studio telewizyjne, emitujące swój program w lokalnej telewizji kablowej. A dzięki projektowi „Aktywizacja międzygeneracyjna” młodzi filmowcy, wspólnie z seniorami, realizują filmy o historii miasta. Fundacja Elbląg współpracuje przy tym z innymi organizacjami pozarządowymi, wśród których jest m.in. Akademia Rozwoju Filantropii oraz Fundacja im. Stefana Batorego.
Przypisy
- ↑ Statut Fundacji Elbląg, materiał zamieszczony na stronie internetowej Fundacji Elbląg
Bibliografia
- Gruzla, Jarosław Mariusz: Smak teraz / Jarosław M. Gruzla. - Elbląg : Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2003.
Zobacz też
- Strona internetowa Fundacji Elbląg http://www.fundacja.elblag.pl/